Рене Том

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рене Фредерік Том
фр. René Frédéric Thom
René Thom.jpeg
Народився 2 вересня 1923(1923-09-02)
Монбельяр, Ду, Франція
Помер 25 жовтня 2002(2002-10-25) (79 років)
Бюр-сюр-Іветт, Ессонн, Франція
Громадянство Франція
Галузь наукових інтересів математика
Заклад Інститут вищих наукових досліджень Institut des Hautes Études Scientifiques, IHÉS
Alma mater Вища нормальна школа
Науковий керівник Анрі Картан
Нагороди Медаль Філдса — 1958

Рене Фредерік Том (фр. René Frédéric Thom, *2 вересня 1923, Монбельяр, Ду, Франція — †25 жовтня 2002, Бюр-сюр-Іветт, Ессонн, Франція) — французький математик.

Закінчив Вищу нормальну школу, учень Анрі Картана. Викладав в університетах Страсбурга і Гренобля. C 1964 працював в Інституті вищих наукових досліджень (Institut des Hautes Études Scientifiques — IHÉS).

Головні роботи Тома лежать в області алгебраїчної і диференціальної топології. Вже в дисертації, присвячену розшарованим просторів, були закладені основні ідеї, які пізніше були розвинені Томом в теорію кобордізмів — перший природний приклад т. зв. екстраординарної теорії когомологій (тобто теорії когомологій, яка не задовільняє аксіомі розмірності Стінрода-Ейленберга: H^n(*)= 0 \ при \ n \ne 0,\ де * — одноточковий простір). За створення теорії кобордізмов Том в 1958 отримав Філдсівську премію.

Том також займався теорією особливостей, де створив найвідоміший її розділ — теорію катастроф, найбільш відому широкому загалу за популярними книгами і яку Том намагався застосувати до різних питань — від лінгвістики до пояснення форми квіток. Втім, на відміну від своїх послідовників (К. Зимана та інших), Том значно обережніший у своїх припущеннях.

Наукові праці[ред.ред. код]

  • Том Р. Математические модели морфогенеза. — Ижевск: РХД, 2005. — 136 с.
  • Том Р. Структурная устойчивость и морфогенез. — М.: Логос, 2002. — 288 с.

Джерела[ред.ред. код]