Респіратор (пристрій)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Респіратор.JPG
Фільтрувальний протипиловий респіратор «ПульсК»
Ізолювальний респіратор Р-30

Респіра́тор (рос. респиратор, англ. respirator, breathing apparatus, breather, нім. Atemschutzgerät n, Schutzmaske f, Schutzgerät n) — апарат, призначений для індивідуального захисту органів дихання. За принципом дії вони поділяються на дві групи:

  • ізолювальні
  • фільтрувальні

Ізолювальні апарати використовуються для оснащення гірничорятувальних служб. Це пов'язано з тим, що рятувальні роботи в шахтах, ліквідація більшості аварій та їх наслідків проводяться в непридатній для дихання атмосфері при підвищенні температури та задимленості. У наш час[Коли?] найбільш широкого вжитку в підрозділах гірничорятувальних служб України набули апарати Р-30, які працюють за принципом: повітря, що видихається людиною, очищується від діоксиду вуглецю спеціальним поглиначем, збагачується киснем і надходить на вдих. Кисень подається із спеціального балона, який міститься в корпусі респіратора.

Із фільтрувальних апаратів найбільш широке розповсюдження отримали протипилові респіратори, призначені для захисту органів дихання від аерозолів (пил, дим, туман). Принцип дії таких апаратів полягає в тому, що повітря перед тим, як надійти на вдих, проходить через спеціальний фільтр, де відбувається очистка його від аерозолю. Сфера застосування таких респіраторів — гірнича промисловість, металургія, хімічна промисловість, коксохімія та ін.

Серед протипилових респіраторів, які випускає промисловість України, поширені «Пульс К», «Пульс М», «Росток», а газо-пилозахисних — «Тополя» і «АІР-317».

Закордонні аналоги ізолювальних респіраторів: «BG 4», «BG 174» (Dräger), «ELI 1» (Auer), «W 70» (Польща), «РО3 9 Б», «Урал 10» (Росія).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]