Респіратор (пристрій)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Респіратор.JPG
Фільтрувальний протипиловий респіратор «ПульсК»
Ізолювальний респіратор Р-30

Респіра́тор (рос. респиратор, англ. respirator, breathing apparatus, breather, нім. Atemschutzgerät n, Schutzmaske f, Schutzgerät n) — апарат, призначений для індивідуального захисту органів дихання. За принципом дії вони поділяються на дві групи:

 • ізолювальні
 • фільтрувальні

Ізолювальні апарати використовуються для оснащення гірничорятувальних служб. Це пов'язано з тим, що рятувальні роботи в шахтах, ліквідація більшості аварій та їх наслідків проводяться в непридатній для дихання атмосфері при підвищенні температури та задимленості. У наш час[Коли?] найбільш широкого вжитку в підрозділах гірничорятувальних служб України набули апарати Р-30, які працюють за принципом: повітря, що видихається людиною, очищується від діоксиду вуглецю спеціальним поглиначем, збагачується киснем і надходить на вдих. Кисень подається із спеціального балона, який міститься в корпусі респіратора.

Із фільтрувальних апаратів найбільш широке розповсюдження отримали протипилові респіратори, призначені для захисту органів дихання від аерозолів (пил, дим, туман). Принцип дії таких апаратів полягає в тому, що повітря перед тим, як надійти на вдих, проходить через спеціальний фільтр, де відбувається очистка його від аерозолю. Сфера застосування таких респіраторів — гірнича промисловість, металургія, хімічна промисловість, коксохімія та ін.

Проводилися вимірювання ефективності захисту респіраторів різних конструкцій при їх носінні безпосередньо у виробничих умовах. Результати цих випробувань показали, що респіратори є не тільки самим останнім, але і самим ненадійним засобом захисту[1]., та їх застосування повинно проводитися в рамках програми респіраторної захисту. Вимоги до таких програм є в законодавстві всіх промислово-розвинутих країн (крім СНД). Також виявилося, що реальна ступінь зниження забрудненості повітря на практиці може бути в десятки разів менше, ніж у лабораторії при сертифікації (Див. Очікувані коефіцієнти захисту респіраторів).

Серед протипилових респіраторів, які випускає промисловість України, поширені «Пульс К», «Пульс М», «Росток», а газо-пилозахисних — «Тополя» і «АІР-317».

Закордонні аналоги ізолювальних респіраторів: «BG 4», «BG 174» (Dräger), «ELI 1» (Auer), «W 70» (Польща), «РО3 9 Б», «Урал 10» (Росія).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 1. Великобританія, British Standard BS 4275:1997 "Guide to implementing an effective respiratory protective device programme":

  Якщо повітря в місці роботи забруднений, то важливо визначити - чи можна зменшити (до прийнятного рівня) ризик, створюваний цими забрудненнями, "'з допомогою технічних засобів і організаційних заходів"' - а не з допомогою респіраторів. ... Якщо виявлений ризик неприйнятний, то для запобігання або зменшення шкідливого впливу треба в першу чергу використовувати ті методи, які вказані в пунктах ("'а"')-("'з"') для запобігання і в пунктах ("'d')-("'k') для зниження ризику, а не респіраторний захист. ...

  a) Використання інших речовин, які менш токсичні.
  b) Використання тих же речовин у менш небезпечній формі, наприклад - заміна дрібнодисперсного порошку крупнодисперсным, або гранулами, або розчином.
  c) Заміна технологічного процесу на іншій - так, щоб зменшилася пилоутворення.
  d) Виконання технологічного процесу та обробки матеріалів у повністю або частково герметизованому обладнанні.
  e) Пристрій укриттів у поєднанні з місцевими вентиляційними відсмоктувачами.
  f) Місцева витяжна вентиляція - місцеві відсмоктувачі (без укриттів).
  g) Використання загальнообмінної вентиляції.
  h) Зменшення тривалості періодів впливу.
  i) Організація роботи таким чином, щоб зменшити попадання забруднень у повітря, наприклад - закривання невикористовуваних контейнерів.
  j) Використання вимірювального обладнання та пов'язаної з ним сигналізації для попередження людей про перевищення допустимого рівня забрудненості повітря.
  k) Ефективна прибирання.
  l) Виконання програми респіраторної захисту.
  Оскільки у багатьох випадках можна зменшити ризик вдихання забрудненого повітря робочими одним лише способом, потрібно ретельно вивчити всі кроки від a) до l), які призначені для зменшення забруднення повітря, або для зменшення ризику вдихання забрудненого повітря. Але при використанні поєднання двох або більше способів можна домогтися зниження ризику до припустимого.
  Вимоги цього стандарту повинні виконуватися протягом усього часу, поки буде розроблятися і проводитися зниження ризику вдихання забрудненого повітря з допомогою всіх обґрунтованих технічних і організаційних заходів (без використання ЗІЗОД), і після такого зниження.
  ... Якщо проведення заходів щодо зниження ризиків не дозволить забезпечити безпечні і здорові умови праці, потрібно зробити оцінку залишкового ризику вдихання забрудненого повітря або поглинання шкідливих речовин через шкіру. Це дозволить визначити, якою (тип) респіраторів потрібен, і якою повинна бути програма респіраторної захисту.

  США, 29 CFR 1910.134 "Respiratory Protection":(є переклад (рус.))

  1910.134(a)(1) Основним способом запобігання тих професійних захворювань, які виникають через вдихання повітря, забрудненого пилом, туманом, димом, смогом, шкідливими газами та аерозолями повинно бути запобігання впливу шкідливих речовин на людину, і запобігання забруднення повітря. Для цього слід (наскільки можливо) автоматизувати і механізувати виробництво, змінювати використовувані матеріали і технологічний процес, застосовувати технічні засоби, наприклад - герметизувати виробниче обладнання і використовувати вентиляційне обладнання. У тих випадках, коли ці способи недостатньо ефективні, або при їх монтажі і ремонті, слід використовувати надійні та ефективні респіратори.

  ФРН, DIN EN 529:2006 "Atemschutzgeräte - Empfehlungen für Auswahl, Einsatz, Pflege und Instandhaltung - Leitfaden"

  ...Вплив шкідливих речовин на робочих повинно бути усунено (знижена до безпечного рівня). Якщо ж це неможливо або складно для виконання, то воно повинно бути зменшено до мінімуму в джерелі за рахунок використання технічних, організаційних та інших заходів - до того, як будуть застосовуватися респіратори.

  ... ЗІЗОД повинні використовуватися тільки в тому випадку, коли виконується одна або кілька умов:
  а) Використані інші засоби, але їх виявилося недостатньо;
  b) Вплив перевищує гранично допустиму, а кошти (колективної та технічної) захисту поки тільки встановлюються;
  c) Робітникам доводиться працювати в умовах, близьких до НС, так як виконання роботи не можна відкласти до моменту, коли вплив буде знижено в джерелі іншими засобами.
  d) Робітники піддаються впливу, що перевищує гранично допустиму, рідко і недовго, так що використання інших методів захисту непрактично;
  e) Необхідний саморятівник для самостійної евакуації в разі виникнення НС;
  f) Виконання аварійних робіт рятувальниками.