Роалд Гоффман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Роалд Гоффман
Roald Hoffmann.jpg
Народився 18 липня 1937(1937-07-18) (77 років)
Золочів, Львівська область (Україна)
Місце проживання США США
Галузь наукових інтересів Хімія
Заклад Корнельський університет
Alma mater Колумбійський університет
Нагороди Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з хімії (1981)
Nobel prize medal.svg

Роалд Гоффман (ім'я при народженні — Руал Сафран; * 18 липня 1937, Золочів, Львівська область) — американський хімік (органічна та квантова хімія), поет, драматург і філософ єврейського походження. Лауреат Нобелівської премії (1981) — «за розробку теорії протікання хімічних реакцій», що значно розширює можливості для планування хімічних експериментів.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у родині випускника Львівської політехніки інженера Гілеля та вчительки Клари Сафран. Названий на честь норвезького полярного дослідника Руала Амундсена.

З початком німецької окупації (1941) Сафрани опинилися в нацистському «трудовому таборі» для євреїв, звідки 1943 року їм вдалося втекти, але батька, який залишився, нацисти звинуватили в організації масової втечі й розстріляли. Решту родину переховував на горищі школи український вчитель Микола Дюк.[1]

Після приходу червоної армії родина виїхала до Кракова, де мати Роалда вийшла заміж за Пауля Гоффмана, який усиновив осиротілого хлопця.[2] 1946 року родина Гоффманів опинилася у Німеччині й Австрії, де жила в таборах для «переміщених осіб». 1949 — родина отримала дозвіл на переїзд до США.

1955 — отримав громадянство США.

1958 — закінчив Колумбійський університет зі ступенем бакалавра медицини.

1962 — отримав ступінь доктора хімії (Гарвардський університет).

Спеціалізувався в Гарвардському та Московському університетах, а також в Упсалі (Швеція).

Перший значний успіх до Р.Гоффмана прийшов на початку 1960-х років, коли він запропонував метод розрахунків елементарних орбітальних молекул.

Професор Корнельського університету з 1965 р.[1]

Основні наукові дослідження Р.Гоффмана стосуються хімічної кінетики та вивчення хімічних реакцій. Ім'я вченого є в назвах наукових теорій, наприклад, «Правило (закон) Вудварда-Гоффмана» (1970 ці вчені видали книгу «Збереження орбітальної симетрії»).[2]

1981 — спільно з японським ученим Фукуі Кен'іті здобув Нобелівську премією з хімії.

Член Національної академії наук США, Американської асоціації фундаментальних наук, Міжнародної академії квантово-молекулярних досліджень, Американського фізичного товариства. Почесний доктор Королівського технологічного інституту в Швеції і Йєльського університету.

Є автором 5 поетичних збірок, 114 окремо надрукованих поем і 3 театральних п'єс (зокрема, п'єси «Кисень», 2001 — у співавторстві з Карлом Джерассі; розповідає про історію відкриття цього хімічного елементу у 18 столітті; перекладена 16 мовами й поставлена в багатьох театрах світу).

Вільно володіє англійською, німецькою, російською, французькою та шведською мовами, чудово розуміє українську та польську.

Р.Гоффман цікавиться життям своєї Батьківщини: 2006 він відвідав Золочів [1], листується із земляками — золочівцями та тернопільчанами. «Україна — обітована земля мого серця» — написав він у листі до Золочева. Пам'ять вченого зберегла спогади про його дитинство у «гуцульському костюмчику».

Через фаховий журнал Chemical and Engineering News Р.Гоффман закликав вчених Заходу підтримувати молодих вчених колишнього СРСР заради їхнього наукового майбутнього [2].

У 2013 був серед інтелектуалів, що підписали звернення світової академічної спільноти на підтримку українського Євромайдану [3].

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Ева Бер'єссон (шведка за походженням).

Діти: син Гілель-Ян, дочка Інгрід-Гелен [4]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в Павел Глумин. Химик и лирик // Корреспондент, № 47 (435), 10.12.2010, с. 37-38
  2. а б в Віталій Абліцов «Галактика „Україна“. Українська діаспора: видатні постаті» — К.: КИТ, 2007. — 436 с.
  3. Підтримаймо українців, і вони можуть помогти нам побудувати справедливішу Європу. Звернення світової академічної спільноти // zbruc.eu, 4.01.2014
  4. Павел Глумин. Химик и лирик // Корреспондент, №47 (435), 10.12.2010, с. 37

Джерела[ред.ред. код]

  • І.Чекман. Американський учений із Золочева. // Вісник НАН України, 2007, №7.— С. 48-50.

Посилання[ред.ред. код]