Розбещення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Розбе́щення, розтлі́ння — злочин, що полягає у заманюванні малолітньої (малолітнього) (зловживаючи її безпорадністю та молодшим віком) у вчинення протизаконних (недобровільних) дій сексуального характеру із застосуванням фізичного або психічного насильства над жертвою розбещення. Термін також іноді вживається в переносному сенсі, як синонім "виховання" дітей в дусі, що суперечить загальноприйнятим моральним нормам.

Розбещення. Автор Мартін ван Маеле, 1905

Під розбещенням зазвичай розуміються цілеспрямовані дії, які здійснюються дорослим, що викликають у дитини несвоєчасний підвищений інтерес до сексуальності, сексуальні фантазії, відчуття, бажання, а також вчинення з дитиною сексуальних дій (у тому числі статевого акту в тій або іншій формі) без застосування насильства, з використанням цікавості і недосвідченості дитини.

Класифікація в Україні[ред.ред. код]

Згідно із статтею № 156 кримінального кодексу України:

1. Розбещення — вчинення розпусних дій щодо особи, яка не досягла 18 віку. Карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

2. Ті самі дії, вчинені щодо малолітньої особи або батьком, матір'ю, вітчимом, мачухою, опікуном чи піклувальником, особою, на яку покладено обов'язки щодо виховання потерпілого або піклування про нього, — караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Історія[ред.ред. код]

  • У законодавстві європейських держав до середини XIX століття розбещення як окремий злочин не згадувалося. При цьому судова практика могла визнавати розбещення злочинним, кваліфікуючи його як зґвалтування, розглядаючи малолітній вік потерпілої як обставину, аналогічну безпорадного стану.
  • Військовий статут Петра I (1716 рік) та Кодексу Наполеона (1832 рік) передбачали покарання за педофілію (яка розумілася у вузькому сенсі, як мужолозтво по відношенню до неповнолітнього), але гетеросексуальний статевий акт дорослого і дитини злочином не вважався.


Право Це незавершена стаття з права.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.