Роликові ковзани

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Roller Skate (PSF).png

Ролики (Роликові ковзани) — це черевики із прикріпленими до них рамами, на яких закріплено від двох до п'яти коліс.

Історія[ред.ред. код]

1908-PatinsRoulettes.jpg

Перший запис використання роликових ковзанів датується 1743 роком на сценічній виставі в Лондоні. Задокументованим винахідником роликових ковзанів із металевими колесами став Жан-Жозеф Мерлін (англ. Jean-Joseph Merlin), який продемонстрував свій винахід у 1760 році. Вперше патент на роликові ковзани отримав (англ. M. Petitbled) у Франції у 1819 році.

1849 року французький актор Луїс Лагранж використав ролики для імпровізованого катання на льоду в театральній виставі. Він зробив їх із звичайних ковзанів, прикріпивши до них маленькі коліщатка. Вистава пройшла успішно, а ідея отримала продовження.

1863 року Джеймс Пимптон розробив ролики з 4 колесами, які розташувалися парами — це була справжня революція. Цей тип роликів отримав назву квади, яка існує і нині. Крім того він є засновником кількох роликових ковзанок, що були розташовані на території елітних готелів. Тоді це могли дозволити собі лише багатії. Але швидкі підприємці підхопили ідею і впроваджували багато дешевих підробок, і поступово ролерський рух став масовішим. Протягом усієї історії ролерського спорту йде війна між якісними дорогими моделями і їх дешевими аналогами.

У 1878 році в Лондоні пройшов перший чемпіонат з ролер-хокею (тоді називали ролер-поло), а в 1882-му в Америці організували Національну лігу ролер-поло.

1937 року в Італії пройшов перший чемпіонат світу зі швидкісного бігу на роликах. Тоді ж, саме в період між двома світовими війнами, компанії виробників теж змагалися з покращання моделей, підвищення комфорту їзди.

1980 рік. Брати Олсон відкривають компанію, яку називають «Ролерблейд» (англ. Rollerblade). Уперше компанія розробила модель роликів на 4 вузьких колесах із підшипниками онлайн, з пластиковим захисним чоботом та гальмом на п'ятці.

Структура[ред.ред. код]

Ковзани з попарними колесами

Сучасні (інлайн) роликові ковзани складаються з:

 • Чобота
 • Рами. Виготовлена із металу, пластику, інколи із вуглепластику чи склопластику.
 • Від 2 до 5 коліс, встановлених в раму на одній лінії (інлайн), чи 4 коліс, встановлених попарно (квад). Колеса робляться із поліуретана різної жорсткості. На роликах-позашляховиках ставлять пневматичні колеса.
 • Гальма (переважно ставляться на один із ковзанів): пасивний (закріплена гальмівна колодка) або активний (гальмівна колодка опускається, коли ролик висувається вперед).

Класифікація[ред.ред. код]

Роликові ковзани діляться на декілька видів за стилем катання:

 • Фітнес — найпоширеніший і найпопулярніший вид роликів. Призначений для активного відпочинку на роликах. Традиційно фітнес-ролики мають по 4 колеса в одну лінію.
 • Агресив — ролики, які використовуються для виконання різноманітних трюків, стрибків. Відрізняються масивним (великим і тяжким) чоботом, короткою твердою рамою, маленькими (по діаметру) і жорсткими колесами (по 4 колеса на кожній рамі).
 • Бігові — ролики для бігу.
 • Тренінгові — проміжний різновид між фітнес і біговими роликами.
 • Дитячі — розсувні ролики (дозволяють змінювати розмір).
 • Фріскейт — ролики для тих, хто не може кататись в одному стилі.
 • Позашляховики.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.