Російська Ескадра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кораблі Чорноморського флоту залишають Крим, 1920 рік

Російська Ескадра (1920—1924)  — 33 кораблі Чорноморського флоту, що були переведені російськими імперськими силами з Севастополя до порту Бізерта (Туніс).

Передумови виникнення[ред.ред. код]

За часів Української Держави гетьмана Павла Скоропадського, протягом 1918 року, майже всі кораблі колишнього Імператорського Чорноморського Флоту – підняли український прапор. Проте Український Чорноморський флот проіснував недовго. В кінці 1918 року в Україні спалахнуло антигетьманське повстання, а до портів Чорного моря увійши війська Антанти.

Командувач Українським флотом контр-адмірал В’ячеслав Клочковский намагався провести перемовини з союзниками, але англійське та французьке командування віднеслось до флоту, як до власної здобичі. Більшу частину кораблів було передано Добровольчій Армії, на яку зробила ставку Антанта у боротьбі з більшовиками, а решту кораблів представники Антанти вивели до своїх портів.

Якщо всі кораблі досить швидко були захоплені військами Антанти, то підводні човни Чорноморського флоту, що базувались в Одесі, до 1920 року ходили під українським Військово-Морським прапором.

Після Антанти до Криму прийшли війська Денікіна. Залишаючи Україну в квітні 1919 року, Антанта прихопила більшість кораблів Чорноморського флоту, перевівши їх у Стамбул. Після проголошення про створення “Бази Російського Чорноморського Флоту”, кораблі було повернуто до Севастополя, що знаходився під владою білогвардійських військ генерала Врангеля.

Історія ескадри[ред.ред. код]

10 листопада 1920 року почалась евакуація білогвардійських сил з Криму, якою завершився розгром Добровольчої Армії більшовиками. Протягом трьох днів на 126 кораблів були завантажені війська, родини офіцерів, біженці та цивільне російське населення, що втікало від більшовицького терору. З портів Севастополя, Ялти, Феодосії та Керчі за час евакуації до Стамбула було вивезено понад 150 тисяч осіб.

21 листопада 1920 року з кораблів Чорноморського флоту, що були вивезені білогвардійцями – створено «Російську ескадру», що складалася з чотирьох відділів. Командувачем ескадри було призначено контр-адмирала Кедрова.

1 грудня 1920 року Рада Міністрів Франції дала згоду на дислокацію Російської ескадри у місті Бізерта в Тунісі.

Перехід «Російської ескадри» в Бізерту відбувався з грудня 1920 по лютий 1921 року. На кораблях, окрім екіпажу, знаходилось понад 5400 біженців.

З січня 1921 року по 29 жовтня 1924 року — командиром ескадри був контр-адмирала Беренса. Особовий склад Російської ескадри поступово скорочувався через важкі умови служби та обмеження фінансування. В кінці 1922 року всі моряки були списані на берег.

З часом, частина кораблів були виведені французькою владою з порту та передані флоту Міністерства торгового флоту Франції, інші були продані італійським та мальтійським компаніям. 30 жовтня 1924 року, після визнання Францією СРСР, Російська ескадра була офіційно розформована.

В кінці грудня 1924 року в Бізерту прибула радянська делегація з метою зробити опис кораблів, які мали бути поверненими СРСР. Проте, через незадовільний стан тих кораблів, яким вдалося вціліти і які стали власністю Радянського Союзу, їх було розпродано «Рудметаллторгом» на металобрухт.

Склад ескадри[ред.ред. код]

 • Лінкори:

o «Генерал Алєксєєв»

o «Георгій Побєдоносец»

 • Крейсери:

o «Генерал Корнілов»

o «Алмаз»

 • Есминці:

o «Капітан Сакен»

o «Беспокойний»

o «Дерзкій»

o «Гнівний»

o «Поспішний»

o «Пилкий»

o «Цериго»

o «Жаркий»

o «Звонкий»

o «Зоркий»

 • Підводні човни:

o «Тюлень»

o «Буревісник»

o «АГ - 22»

o «Утка»

 • Канонірскі човни:

o «Всадник»(насправді військовий криголам)

o «Джигіт» (насправді військовий криголам)

o «Гайдамак» (насправді військовий криголам)

o «Страж»

o «Грозний»

 • Посильні судна:

o «Якут»

o «Кітобій»

 • Криголам: «Ілля Муромець»
 • Рятувальне судно: «Черномор»
 • Навчальне судно: «Моряк»
 • Транспорт-майстерня: «Кронштадт»
 • Транспорти:

o «Дон»

o «Добича»

 • Танкер: "Баку"
 • Буксир: «Голланд»
 • Пароплав: «Великий князь Костантин»

Посилання[ред.ред. код]