Рух четвертого травня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Китайські студенти 4-го травня

Рух 4-го травня — антиімперіалістичний, культурний і політичний рух в Китаї, що почався з демонстрації студентів 4 травня 1919 року в Пекіні, які виступили проти підписання Версальського договору та за збереження Китаєм півострова Шаньдун. За рішенням Паризької мирної конференції півострів переходив під управління Японії.

4 травня 1919 року пекінські студенти вийшли на демонстрацію під гаслами збереження Шаньдуня за Китаєм, звільнення з посад прояпонських чиновників, бойкоту японських товарів.

Виступ, який за датою початку отримав назву «рух 4-го травня», тривав понад два місяці. Поліція неодноразово розганяла демонстрантів, лави яких поповнили учні, ремісники, робітники, дрібні й середні підприємці. Організаторів та активістів було заарештовано, але це лише згуртувало учасників акції протесту. Врешті-решт, китайська делегація в Парижі відмовилась підписати Версальський договір, заарештованих студентів було відпущено на волю, а скомпрометованих чиновників звільнено.

«Рух 4 травня» також пожвавив партійне життя Китаю. На початку 1924 року відбулося об'єднання комуністів і гоміньданівців у єдиний фронт боротьби за об'єднання країни і звільнення її від японського впливу.

У липні 1925 року в місті Гуанчжоу постав Національний уряд Китаю, а головнокомандувачем Національно революційною армією (НРА) було призначено Чан Кайші.

Посилання[ред.ред. код]