Рід Ода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Родова емблема мон роду Ода — "цвіт папаї".
Оди Нобунаґи з трьома монетами.

Рід Ода (яп. 織田氏, ода-сі) — самурайський рід у середньовічній Японії. Належить до роду Тайра нащадків імператора Камму. Походить із місцевої знаті провінції Етідзен (суч. префектура Фукуй).

На початку періоду Муроматі (1338-1573) члени роду Ода виконували обов'язки заступника губернаторів Етідзен. Функції губернаторів виконували представники роду Сіба, радники сьоґунів. У зв'язку з призначеням останніх губернаторами Оварі (суч. префектура Айті), їх васали Ода були переселені до цієї провінції для виконання адміністративної роботи. Через кризу центральної влади і занепад роду Сіба, Ода стали реальним правителями земель

Війна років Онін (1467-1477) розкола рід Ода на два ворогуючих угруповання — так звані роди Ода Ісе і Ода Ямасіро. У 16 столітті представник останніх, Ода Нобухіде, почав усіпшну боротьбу за об'єднання роду і провінції Оварі. Цю справу завершив його син Ода Нобунаґа, який не лише підкорив усю Оварі, але захопив столицю Кіото та розпочав реалізацію плану по об'єднанню усієї Японії. Саме за правління Нобунаґи рід Ода називали "повелителями Піднебесної".

Однак "золотий вік" Оди закінчився зі смертю Оди Нобунаґи у 1582 році. Місце володаря Японії захопив його генерал Хасіба Хідейосі. Сини Нобунаґи не змогли зберегти завоювання батька і рід Ода розколовся на декілька гілок.

У період Едо (1603-1867) існувало декілька відгалужень роду Ода, які отримали невеликі володіння хан від сьоґунів Токуґава. Цими володіннями були Тендо-хан у провінції Муцу (річний дохід 20.000 коку), Янаґімото-хан у провінції Ямато (річний дохід 10.000 коку), Кайдзю-хан у провінції Ямато (річний дохід 10.000 коку) і Каібара-хан у провінції Тамба (річний дохід 20.000 коку).