Річка Святого Лаврентія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Річка Святого Лаврентія
Saint Lawrence River
Fleuve Saint-Laurent
Місто Пон-де-л'Іль
Місто Пон-де-л'Іль
Витік Озеро Онтаріо
Гирло Затока Святого Лаврентія Атлантичного океану
Країни басейну Канада Канада
США США
Довжина 1 240 км
Висота витоку 250 м
Середньорічний стік 10 400 м³/с
Площа басейну 1 030 000 км²
Карта басейну Великих озер та річки Сент-Лоуренс
Карта басейну Великих озер та річки Сент-Лоуренс
Річка Святого Лаврентія
Saint Lawrence River
Fleuve Saint-Laurent
на Вікісховищі

Рі́чка Святого Лаврентія (англ. Saint Lawrence River, фр. Fleuve Saint-Laurent) — велика міжнародна ріка, що протікає із заходу на схід у середніх широтах Північної Америки, сполучаючи Великі Озера з Атлантичним океаном. Вона перетинає канадські провінції Квебек і Онтаріо та частину міжнародного кордону між Канадою і американським штатом Нью-Йорк.

Річка бере початок з озера Онтаріо, а впадає в Затоку Святого Лаврентія в Атлантичному океані.

Довжина річки становить 1 240 км, разом з річкою Сен-Луї — 3 380 км. Площа басейну становить понад 1 млн км². Судноплавна на всьому протязі. До річки Гудзон побудовано судноплавний канал.

Особливості річки[ред.ред. код]

Стрімкі скелі і долини, зустрічаючись з водою, утворюють один з найбільших у світі фіордів — фьорд Сагеней, що тягнеться майже на 100 кілометрів. З півночі в річку Святого Лаврентія впадає потужна річка Сагеней, утворюючи естуарій, де океанський приплив зустрічається з річковим течією.

На думку гідробіологів, тут зустрічаються два підводних світи. Холодна і солона океанська вода тече через підводні канали на глибині 400 метрів, потім виривається назовні і змішується з прісною водою річок.

За Монреалем, далі вглиб країни, протягом 160 кілометрів річка зустрічається з безліччю порогів. За ними протягом 60 кілометрів річка стає спокійнішою, там можливе судноплавство через усіяну островами ділянку, що називається «Тисяча островів» (число островів за підрахунками сягає близько двох ти