Садгора

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Садгора (рум. Sădăgura; їдиш סאדיגורא; пол. Sadagóra) — колишнє місто на Буковині, за 6 км на північ від Чернівців, засноване 1770. Тепер Садгора включена до міста Чернівців.

Історія[ред.ред. код]

Синагога
Палац

Під час російсько-турецької війни 1768—1774, командувачі російської армії в Молдові і Волощині прийняли заходи для покращення економічної та грошово-кредитної системи в князівствах. Таким чином, барон Микола Ґартенберґ заснував тут монетний двір (Gartenberg в буквальному перекладі на німецьку мову «Сад-гора»). Починаючи з 1771 року, монети, що карбувалися в Садгорі, мали герби Молдови і Волощини. Станом на 1774 р. Садгора мала 104 мешканці; у 1778 р. у містечку було засновано католицький костел Святого архангела Михаїла.

17 грудня 1801 року (грамотою цісаря Франца ІІ) Садгора офіційно отримала статус «торгового містечка» (Marktgemeinde) і герб: на срібному тлі зелена гора, над якою три червоні троянди.

До 1914 відоме ярмарками та синагогою. 1910 року у місті було 4600 мешк. (у тому ч. 73% євреїв, 16% українців, 8% поляків), 1959 — 12 400. У 1941-44 роках, у час існування губернаторства Буковина, в Садгорі діяв румунський концентраційний табір.

Садгора була важливим місцем для Хасидського Іудаїзму. Сьогодні велика частина Садигурських хасидів проживає в районі Бней Брак (Ізраїль).

Після приєднання Садгори до Чернівців у 1965 році було утворено Садгірський район міста Чернівці, до котрого увійшла, крім власне Садгори, вся лівобережна частина міста, включаючи Стару та Нову Жучку, Ленківці, Рогізну тощо.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Україна Це незавершена стаття з географії України.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.