Санскара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Санскари, Самскари (санскр. संस्कार, Sanskāra?) - несвідомі враження. Походить від сам - сума та Кааре - творець, ділатель. Дослівно означає «сума зробленого».

В індійській філософії даний термін використовується для позначення відбитків, залишених у розумі індивідуальними діями або зовнішніми обставинами, і здатних виявлятися при будь-якому сприятливому випадку в майбутньому - навіть у майбутньому народженні. Тому самскара означає зачатки нахилів та імпульсів з минулого життєвого досвіду і попередніх народжень, які повинні розвинутися в цій або в наступних реінкарнаціях. Самскара є звичка або вплив минулого на сьогодення («родимі плями минулого»), що виявляється як рефлекс, автоматизм, а також шаблон стану.

Самскари - місце зберігання карми. Згідно Патанджалі (автор «Йога - сутр»), доступ до самскари можливий через чуттєву пам'ять під час медитації. Патанджалі детально пояснює, як утворюється карма і як від неї позбутися.

В індуїзмі санскари або самскари (Санскрит संस्कार означає враження; під імпульсом попередніх вражень) є відбитки залишені на підсвідомість досвідом у цьому чи попередніх життях, які потім забарвлюють усе у житті, своєї природи, відповіді, стану розуму, і т. ін. [1] Словник Загальні Санскрит Духовних слів говорить: "Всякий раз, коли дія виконується за бажанням конкретного результату (будь то для себе або іншого), sanskara створюється для цієї людини. Ці накопичувати і визначити ситуації, з якими ми будуть представлені в майбутньому, і буде впливати на обсяг майбутніх дій.

Самскари - то ряд обрядів посвяти, для відзначення суттєвих моментів життя. Мають різну міру визнання серед реліґійних людей, які дотримуються індуїзму, джайнізму і деяких буддійських шкіл. У рамках індуїзму, існує інший тип самскар: враження (наприклад, повторювані дії), які відображаються на свідомості і творять особистість людини.

У підсумку санскари формують класичну ритуальну систему , яка має міцні зв'язки з ідеологією як водійського , так і домашнього (гріхов) жертвопринесення , а також ритуалів шраута [1] . У класичний період для всіх санскар були потрібні вогонь , хома і присутність навчених брахманів , які обдаровували ( Дакшіна ) на важливому , вже заключному етапі обряду. За винятком весілля і похорону саме брахман здійснював ритуали , випереджаючи їх декількома що готують діями і оголошуючи про призначення обряду.

Кожна важлива подія в житті індусів відзначається вчиненням певної санскари . Контролюючі шляхом ритуалів життя індивіда ще до народження , вони продовжуються аж до останнього жертвопринесення , тобто похорону. Виконання їх для багатьох індусів є способом досягти небо ( сварга ) після смерті [2] . Також за повір'ями індусів всі зміни в житті людини повні прихованих небезпек , і люди на порозі таких змін у своєму житті особливо схильні діям демонів і чаклунів. Санскари ж захищають людей від таких згубних впливів [3] .

У сучасні часи багато санскари урізаються за часом або зовсім ігноруються . Упанаяна , наприклад , з'являється часто лише як символічна підготовка нареченого до весілля. Керівництва з санскарам часто враховують місцеві традиції , що породжує численні варіації ритуалів.

Крім церемоній слово санскара також використовується в спілкуванні як позначення критеріїв виховання. Хороша санскара - хороше виховання.

Багато хто з санскар сягають корінням в дуже давні часи , деякі можливо до доарійської епосі. Основні визнані джерела відомостей про санскара такі: Веди , гріхов - сутри , дхарма - сутри , ітіхаси , пурани і певні смрити .

Розбіжності з приводу загального числа санскар[ред.ред. код]

Число таких санскар було в один час дуже велике. Майже кожен офіційний обряд ставився до санскарам і доповнювався ритуалами вогню і води , молитвами і жертвопринесеннями , підношеннями , очищеннями та іншими церемоніями , Регламентованими древніми законами. Але вже в період сутр , коли проходить упорядкування ритуалів , найбільше число санскар досягає 48 («Гаутама - дхармасутрах» (VIII , 14-22 )) , а потім знижується до 40 , потім до 18 , 16 , 12 або навіть до 10 . Сучасний же стандартний набір таких обрядів обмежений традиційними 12 -у або 16 -у санскара , що стосуються народження , дитинства , ініціації , весілля і смерті. Більше половини з них відносяться до перших трьох років життя людини . Пізні ведийские гріхов - сутри і послеведійскіе дхарма - шастри починали список з весілля , ритуалу , який в давнину включав в себе початок статевих стосунків у сім'ї і запліднення нареченої на четверту ніч . У більш пізні часи ця схема зазнала змін [1] .

Відьярамбха , ведарамбха і антьешті не перераховує як окремі санскари в древніх текстах , наприклад , в Ману - смріті або гріхов - сутрах . До них іноді додають карнаведху , і в результаті список найважливіших санскар скорочується відповідно до 12.

16 найважливіших санскар[ред.ред. код]

Хоча в гріхов - сутрах число санскар варіюється між 12 і 18 , пізніше закріплюється комплекс з 16 санскар , відомих як « Шодаші - санскара » (Ṣoḍaśa Saṃskāra?). Вони наводяться нижче:

 • Гарбхадхана (Garbhādhāna?) - це акт зачаття. Ця перша санскара вчиняється безпосередньо після кожного шлюбного союзу. Акт першого статевого контакту або запліднення відомий як нішек .
 • Пумсавана (Puṃsavana?) - ритуал , покликаний гарантувати народження хлопчика. Здійснюється на третьому місяці вагітності. Якщо це перша вагітність , то може відбуватися і на четвертому місяці .
 • Сімантоннаяна ( Sīmantonnayana? ) - обряд , що чиниться на четвертому місяці першої жіночої вагітності та складається в поділі волосся жінки для створення проділу.
 • Джатакарман ( Jātakarman? ) - церемонія , пов'язана безпосередньо з народженням дитини. Призначена для розумового розвитку дитини і забезпечує хорошу удачу.
 • Намакарана ( Nāmakaraṇa? ) - церемонія присвоєння імені дитині . Вона відбувається на 10 -й або 12 -й день після народження.
 • Нішкрамана ( Niṣkrāmaṇa? ) - перше покидання дитиною стін будинку . Це зазвичай проходить на четвертому місяці після народження.
 • Аннапрашана ( Annaprāśana ? ) - ритуал , який проводиться , коли дитині вже 6 місяців зроду. Під час його дитина вперше приймає тверду їжу , найчастіше рис. Це важливий ритуал для всіх відгалужень індуїзму.
 • Чудакарана ( Cūḍākaraṇa ? ) - також відомий як чоулам ( choulam ) або Мунданна ( mundana ) . Церемонія полягає в першу стрижці дитячих волосся. На третьому чи п'ятому році життя дитини голова його обривают , залишаючи тільки невеликий пучок волосся ззаду.
 • Карнаведха ( Karṇavedha ? ) - проколювання вух. Це робиться спеціальною голкою , а потім на рану наноситься масло. Цей ритуал застосовується і до хлопчиків , і до дівчаток .
 • Відьярамбха ( Vidyāraṃbha ? ) , або Акшарарамбха - початок вивчення дитиною алфавіту. Церемонією керує його батько або шановний учитель.
 • Упанаяна - церемонія пов'язування священного шнура , званого яджнопавіта . Виступаючи як посвята хлопчика в учнівство , вона проводиться вчителем після досягнення дитиною 8 років. Крім священного шнура , хлопчик одягається в шкуру антилопи під назвою крішнаджіна .
 • Кешанта ( Keśānta ? ) - перше гоління . Проводиться у вигляді особливої ​​церемонії для юнака, що досяг 16 років.
 • Самавартана ( Samāvartana ? ) - церемонія , пов'язана з закінченням вивчення Вед під керівництвом гуру . Вона знаменує кінець періоду учнівства і ашрами брахмачаріна .
 • Віваха ( Vivāha ? ) - весільний ритуал , який грає велику роль в житті сучасних індусів.
 • Антьешті ( Antyeṣṭi ? ) - ритуали , пов'язані з похоронами .

Санскара і жіноча стать[ред.ред. код]

До Ману - смріті основні Рітуалісти визначали деяких дівчат як брахмавадіні , « тлумачі священних текстів » , і дозволяли виконання ними всіх санскар . Решта дівчат задовольнялися упанаяной і весіллям. З часів Ману основний санскара для всіх дівчат вважається весілля . Слід також зауважити , що перша менструація ( раджодаршана або самартха ) не є санскара , хоча в Південній і Східній Індії це подія виповнюється як ритуал [4] .

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Encyclopedia of India / Stanley A. Wolpert , editor in chief .. - Vol. 4 . S - Z. - Detroit , 2006 . - P. 3 . - ISBN 0-684-31353-7
 2. Індуїзм . Джайнізм . Сіхізм / Под общ.ред . М. Ф. Альбеділь і А. М. Дубянского . - М. : Республіка , 1996 . - С. 391 . - ISBN 5-250-02557-9 .
 3. Walker B. - Hindu World : An Encyclopedic Survey of Hinduism . Vol. II . - New Delhi : Munshiram Manohar Lal , 1983 . - P. 315 .
 4. Encyclopedia of India / Stanley A. Wolpert , editor in chief .. - Vol . 4 . S - Z. - Detroit , 2006 . - P. 4 . - ISBN 0-684-31353-7