Сасик (Кундук)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сасик
Берег лиману в районі села Глибоке
Берег лиману в районі села Глибоке
Розташування
Координати 45°38′37″ пн. ш. 29°39′27″ сх. д. / 45.64361° пн. ш. 29.65750° сх. д. / 45.64361; 29.65750Координати: 45°38′37″ пн. ш. 29°39′27″ сх. д. / 45.64361° пн. ш. 29.65750° сх. д. / 45.64361; 29.65750
Прибережні країни Україна Україна
*Одеська область Одеська область
Море Чорне море
Розміри
Площа поверхні 210 км²
Макс. глибина 3,9 м
Довжина 9 км
Ширина 8 км
Вода
Солоність ~30 ‰
Річки
Вливаються річки Когильник, Сарата
Інше
Міста та поселення Борисівка, Глибоке, Лиман, Приморське, Трапівка
Супутниковий знімок лиману Сасик
Супутниковий знімок лиману Сасик


Сасик, або Кундук (рум. Limanul Sasic, Conduc, тур. Sasık Gölü, Kunduk Gölü) — лиман на території Татарбунарського та Кілійського районів Одеської області на півічно-західному узбережжі Чорного моря, поблизу гирла Дунаю; площа 210 км², глибина до 3,9 м, природний рівень Сасика на 0,3 м нижчий від рівня моря.

Історія лиману[ред.ред. код]

До 1978 року складався з двох частин: північної солонуватоводної (розпрісненої), в яку з півночі впадають річки Когильник та Сарата, та південної солоної. Від моря відокремлювався вузьким (до 0,5 км) піщаним пересипом, сполучався з ним протокою. У деякі роки протоку замивало, і лиман ставав на два та більше років бесстічним, що призводило до швидкого засолення. Найдовший період відокремлення від моря спостерігався в 18721879 рр., наприкінці якого Сасик майже висох.

В 1978 році в рамках побудови першої черги Дунай-Дніпровської зрошувальної системи лиман Сасик було відокремлено від моря шляхом розширення пересипу та укріплення його бетонними елементами, а сам лиман було поєднано з Дунаєм шлюзованим каналом та обладнано системою шлюзів — водоскидів. Після чого почалось розпріснення водойми задопомогою багаторазового промивання прісною водою з Дунаю для вимивання солей з донного мулу.

Наслідки розпріснення[ред.ред. код]

Незважаючи на докладені зусилля, водойма так і не набула повністю прісноводного характеру (так як запаси солі в донних відкладеннях виявилися набагато більшими за прогнозовані), тому обсяги вилову риби не досягли запланованих в проекті опріснення значень. Окрім того, після опріснення раз на кілька років в лимані відбувається цвітіння води (вибухоподібне розмноження одноклітинних водоростей), що призводить до заморів риби. Також, всупереч запланованому при будівництві, вода лиману так і не досягла ступіню опріснення, який робив би її придатною для зрошення навколишніх полів (особливо це стосується південної частини водойми).

Зважаючи на викладене, а також у зв'язку з припиненням будівництва Дунай-Дніпровської зрошувальної системи, було запропоновано кілька проектів повернення лиману Сасик до природнього стану, але ці проекти не втілено.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Одеська область Це незавершена стаття з географії Одеської області.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Чорне море Це незавершена стаття про Чорне море.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.