Святий Іван Рильський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іван Рильський

Преподобний Святий Іван Рильський (болг. Иван Рилски, близько 876 — † 18 серпня 946) — знаменитий болгарський святий та патрон болгарського народу, суровий чернець-самітник та подвижник на території сучасних Болгарії і Македонії. Святий Іван Рильський жив біля болгарської гори Рила.

Близько 900 року пішов у Рильські гори й оселився там у відлюдному місці.

Пам'ять 18 серпня та 19 жовтня. Мощі Івана, «времени не малу прешедшу», були віднайдені нетлінними і перенесені до Софії, звідки, під час війни були захоплені угорцями, але в 1187 році знову повернені до Софії. Цар Іван II Асень в 1195 переніс їх в Тирново, а в 1469 вони були перенесені в Рильський монастир, де залишаються і понині.

Святий Іван Рильський — покровитель міста Рильська[ред.ред. код]

Він вважається покровителем слобідського міста Рильська Курської області. В його честь в місті побудована церква Івана Рильського і названа найбільш висока частина берегової височини — «Гора Івана Рильського», на якій стояла в древності Рильська фортеця і найдревніша частина міста Рильська.

Іменем Святого Івана Рильського названа каплиця на болгарській полярній станції Святий Климент Охридський, найпівденніша православна каплиця на планеті.

Монастир навколо могили Івана Рильського[ред.ред. код]

Іван Рильський помер 18 серпня 946 року, залишивши по собі невеликий монастир, зведений на скелястій височині. Спочатку цар Петро поховав святого в катедрі, а пізніше його тіло перенесли до Рильського монастиря.

Монастир зведено навколо могили Івана Рильського. Зовнішні мури, висота яких 24 м, а товщина 2 м, роблять будівлю подібною на фортецю. Для зведення монастиря було використано білий і чорний мармур.

Збудований у минулому століття як монастир-фортеця, він став духовним і військовим центром Болгарії, яка тоді перебувала під османським ігом. Творили цю обитель зодчі, різьбярі, ливарники та художники з усієї країни. А опісля доклали рук книгодрукарі, зброярі, вишивальниці, ювеліри. Колекції їхніх робіт, експоновані в монастирі, й сьогодні дивують знавців.

Посилання[ред.ред. код]


Хрест Це незавершена стаття про християнство.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.