Святий Або з Тбілісі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Святий Або з Тбілісі
груз. აბო თბილელი, ჰაბო ტფილელი
225pxpx
Грузинська ікона Святого Або з Тбілісі
Мученик
Народився 757 або 758, Багдад
Помер 6 січня 786, Тбілісі
День пам'яті 8 січня
Покровитель Тбілісі

Святий Або Тбіліський чи Або Тбілелі, Хабо Тпілелі (груз. აბო თბილელი, ჰაბო ტფილელი; 757 або 758, Багдад — 6 січня 786, Тбілісі) — мученик (пам'ять 8 січня), православний святий, небесний покровитель міста Тбілісі. Кілька років Або був ув'язнений за те, що визнавав християнську віру. Через відступництво від своєї віри, представ перед мусульманським судом і після відмови прийняти знову іслам 6 січня його було вбито мечем, а тіло спалено.

Життя Святого Або[ред.ред. код]

Храм Успіння в Метехі

Народився в Багдаді, був арабом і від народження сповідував іслам. Займався в Багдаді виготовленням благоухаючих олій. У 18 років залишив Багдад і найнявся на службу до грузинського священика, після чого запалав любов'ю до християнства. Прибув в Тбілісі, підвладному Арабському халіфату, у 775 в свиті грузина Нерсе, правителя царства Картлі; Нерсе пробув в Багдаді три роки в тюрьмі по доносу, був оправданий халіфом і відпущений в Грузію. Під час перебування в Тбілісі Або відчув схильність до християнської віри, початково вступаючи в богословські дебати з християнами, але потім повірив в їх правоту. В 781 Нерсе втік до Хазарії, а з ним і Або, котрий під час перебування в Хазарії охрестився, а потім подвижничав в Абхазії. Навернувшись на християнську віру, Або тим самим піддав себе переслідуванням і гонінням мусульман, що в той час панували над Грузією. Тому він був вимушений мандрувати на північ від Каспійського моря і на деякий час зупинився, як зазначено, в Абхазії. І лише у 782 році повернувся до Тбілісі і проповідував там християнство арабам. В 785 кинений за приказом арабського еміра до в'язниці і в день Хрещення Господнього був обезголовлений, тіло спалено і в овечій шкірі попіл кинено до річки Кури. На цьому місці, за переданням, були видіння стовпоподібного світла.

Свідок діяльності Або, Іоане Сабанідзе, написав його діяння і мучеництво, за благословінням католікоса Картлі Самуїла VII; цей твір — один з найдревніших джерел з історії Грузії та літературна пам'ятка, написана під впливом проповіді Василія Великого про 40 севастійських мучеників, Ареопагітик, а також ранніх грузинських житій. Твір входив в склад різних збірників житій і неоднаразово перероблювався. На місці спалення тіла Або, на березі Кури, в XIII столітті поставлено знаменитий Метехський храм.

Література[ред.ред. код]

  • (рос.) Полное жизнеописание святых Грузинской церкви // Перевод М. Сабинина. СПб., 1871, ч. 1.
  • (рос.) Кекелидзе К. С. Памятники древнегрузинской агиографической литературы. Тбилиси, 1956.
  • (англ.) Attwater, Donald and Catherine Rachel John. The Penguin Dictionary of Saints. 3rd edition. New York: Penguin Books, 1993. ISBN 0-14-051312-4.
  • Holweck, F. G. A Biographical Dictionary of the Saints. St. Louis, MO: B. Herder Book Co. 1924.

Посилання[ред.ред. код]