Микола Святоша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Микола Святоша
Nikolaj Svjatosha.jpg
Микола Святоша (ікона пензля Васнєцова)
Печерський чудотворець
Мирське ім'я князь Святослав-Панкратій Давидович Чернігівський
Чернече ім'я Микола
Народився 1080
Помер 14 жовтня 1143

Мико́ла Свято́ша (* ~1080 — † 14 жовтня 1143) — в миру князь Святослав-Панкратій Давидович Чернігівський (Святоша було скороченим ім'ям від Святослава — так називали його рідні); печерський чудотворець.

Народився близько 1080 року. Син чернігівського князя Давида Святославича, онук великого князя Святослава II, покровителя печерських монахів. До прийняття постригу був луцьким князем, володів землями у Чернігівському князівстві, мав дружину та дітей (його донька згодом була одружена з Новгородським князем Всеволодом Мстиславичем).

Вигнаний Давидом Ігоревичем з Луцька, втік до батька у Чернігів.

17 лютого 1106 князь Святослав-Панкратій, залишивши родину, прийняв постриг та з іменем Микола (на честь святого покровителя Миколая Мірлікійського) провів 36 років у Києво-Печерському монастирі, ведучи суворий аскетичний спосіб життя.

Він переніс монастирську лікарню на інший бік обителі й розширив настільки, що утворився цілий «лікарняний монастир». На його кошти збудовано Троїцьку надбрамну церкву Києво-Печерського монастиря та лікарняну церкву св. Миколи. Біля своєї келії Микола Святоша розвів чудовий сад. Зібрав багато книжок, які подарував Києво-Печерському монастиреві, мирив своїх розсварених братів.

Після смерті князя-ченця було канонізовано. Святі мощі зберігаються у Ближніх (Антонієвих) печерах Києво-Печерської Лаври.

Найвірогіднішою є версія походження назви місцевості Святошин від імені Миколи Святоши, котрий, за літописом, володів землями Борщагівки, що межувала зі Святошиним.

Попередник
 —
Herb Lutsk.svg Князь луцький
1099
Herb Lutsk.svg Наступник
Давид Ігорович

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]