Ліхтар Джека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Світильник Джека)
Перейти до: навігація, пошук
Світильник Джека

Світильник Джека, Ліхтар Джека, Джек-Ліхтар (англ. Jack-o'-lantern) — символ і невід'ємний атрибут Хелловіну, вирізаний з гарбуза, в середині якого знаходиться свічка. В сучасному значенні символізує неприкаяні душі, що блукають по землі. Спершу страшні пики вирізались на ріпах і картоплі, і тільки згодом на гарбузах.

Вирізаний з турнепса світильник Джека, початок XX століття. Музей традиційного життя, Ірландія.

Легенда[ред.ред. код]

Легенда про світильник Джека доволі давня. Згідно з нею, колись в Ірландії жив коваль Джек, що був відомий як пияк та скнара. Якось він запросив самого Диявола, що збирався забрати його душу в пекло, у шинок, щоб в останній раз випити елю і пригостити Дідька випивкою, той погодився, але згодом стало зрозуміло, що Джеку немає чим заплатити. Тоді Джек запропонував Дияволу схитрувати, а саме, Сатана мав перетворитись в монету. Диявол повірив йому і вчинив за порадою коваля. Але, як тільки він перетворився в монету Джек поклав її до своєї кишені в якій лежав срібний хрестик. Таким чином Сатана опинився в пастці — біля розп'яття він не міг користуватись своєю силою. Тоді Джек змусив Диявола погодитись не претендувати на душу коваля і подарувати йому ще рік життя. Той змушений був погодитись.

Через деякий час Джек зміг знову обдурити наївного Диявола — він запропонував йому назбирати яблук, бо йому нібито востаннє захотілось їх скуштувати. Нечистий погодився і поліз перший на дерево, тим часом хитрий коваль надряпав на корі яблуні хрест. Таким чином Диявол не міг злізти з дерева і знову опинився в пастці, а Джек зміг «виторгувати» собі ще 10 років життя. Коли ж прийшла його смертна година, його — скнару та пияка, не захотіли приймати до себе Небеса, але й згідно з договором в Пекло він теж не міг потрапити. Таким чином Джек став неприкаяною душею і почав блукати по землі. Наостанок Диявол кинув йому зі сміхом вуглинку з пекла, яка мала освітлювати йому дорогу у вічній темряві. Ліхтарем для цієї вуглинки стала порожня ріпа (за іншою версією гарбуз).

Ліхтарі Джека в наш час мають різні зображення.

Джерела[ред.ред. код]

Хелловін

Ліхтар з гарбуза