Сграффіто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Двокольорове сграффіто,Брезніс, Чехія.
"Farm House" у Сант Джоан Деспі, Каталонія, Іспанія.

Сграффіто (італ. sgraffito) або графіто (італ. graffito) - техніка створення настінних зображень, перевагою яких є їх велика стійкість.

Найпростіший випадок двоколірного сграффіто - нанесення на стіну одного шару штукатурки, що відрізняється за кольором від основи. Якщо в деяких місцях зіскребти штукатурку, то вийде двоколірний малюнок.

Для отримання багатобарвного сграфіто на стіну наносять кілька шарів штукатурки, що відрізняються за кольором (штукатурку забарвлюють різними пігментами); потім штукатурку зіскрібають на різну глибину, щоб оголити шар з потрібним кольором.

У техніці сграффіто розписані зовнішні стіни багатьох ренесансних садибних будинків Центральної Європи, таких, як Літомішльскій замок (Чехія) і замок Красицький (Польща).

Історія[ред.ред. код]

Первісна людина видряпувала каменем на стіні печери примітивний малюнок. Це не що інше, як один з найдавніших видів сграфіто. Відомі малюнки, виконані просто пальцем по вологому шару глини, нанесеному на стіну печери. Цей спосіб стінопису - теж сграффіто.

Сграффіто на південно-східній стіні на вокзалі Баутцен в Саксонії, Німеччина

.

Грецькі майстри використовували сграффіто для декорування глиняного посуду. Видряпані малюнки можна зустріти також на керамічних виробах стародавніх народів Латинської Америки - інків і майя.

У XV-XVII століттях сграффіто широко застосовували в Італії для прикрашання зовнішніх стін архітектурних споруд. Завдяки порівняльній простоті технічних прийомів і високої міцності сграффіто незабаром поширилося в багатьох інших країнах Європи. Знали і вдало застосовували сграффіто майстра Стародавньої Русі. Сграффіто все ширше застосовали і в радянському декоративному мистецтві. Прикладом вдалого використання сграффіто в сучасній архітектурі може служити Палац піонерів і школярів у Москві.

З плином часу змінювалися прийоми сграффіто, вводилися нові матеріали, удосконалювалися інструменти.

Джерела[ред.ред. код]

Зовнішні посилання[ред.ред. код]