Сезон дощів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дощові хмари в Індії

Сезо́н дощі́в (нерідко також сезон мусонів) — пора, власне період, року, коли випадає непропорційно велика кількість атмосферних опадів у вигляді дощів, в тому числі злив.

Сезон дощів має місце в тропічних широтах. Пояс дощів (мусонів) переміщується впродовж року, рухаючись за зенітом Сонця між Північним і південним тропіками. Таким чином, поблизу екватора щороку буває два сезони дощів. Чимдалі від екватора, тим меншим є часовий розрив між обома сезонами дощів, поки вони не переходять в один сезон з двома апогеями опадів або все біля тих же тропіків у один безперервний сезон дощів.

Північніше і південніше тропіків сезон дощів буває, зазвичай, один раз на рік. Він стає тим слабший, чим віддаленішою від екватора є географічна широта місцини.

У регіонах з помірним кліматом, тобто ті, що розташовані вище 42-ї широти, дощі розподіляються віднсоно рівномірно протягом усього року, тоді як інші чинники, зокрема, вітри, висота над рівнем моря, рослинність або урбанізація (в тому числі промисловість), здатні впливати істотніше на кількість опадів, ніж суто дія Сонця.

Див. також[ред.ред. код]

Джерело[ред.ред. код]

Українська радянська енциклопедія. В 12-ти томах / За ред. М. Бажана. — 2-ге вид. — К.: Гол. редакція УРЕ, 1974-1985.