Селфі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Селфі жінки
Селфі методом відображення у дзеркалі

Селфі (англ. Selfie; від англ. self — сам, само) — вид фотографії, автопортрет, зроблений за допомогою камери смартфону чи веб-камери. Може бути зроблений фотографуванням як власного зображення так і його відображення у дзеркалі. Часто користувачі одразу завантажують селфі на власні сторінки у соціальних мережах.

Цей вид фотографії медіадослідники із Graduate Center у Нью-Йорку називають одним із феноменів електронної сучасності.[1] Вперше поняття «селфі» з'явилося на австралійських інтернет-форумах у 2002 році і отримало широку популярність на початку 2010-х років через поширення мобільних пристроїв з фотокамерами та розвитком мобільних додатків, таких як Instagram.

Історія[ред.ред. код]

Фотоавтопортрети існували в менш поширеній формі приблизно з моменту появи портативної фотокамери Brownie фірми Kodak (1900 рік). Метод, як правило, був заснований на фотографуванні власного відображення в дзеркалі, нерухомість камери забезпечувалася штативом, дивлячись у видошукач фотограф кадрував майбутній знімок. Велика княжна Анастасія Миколаївна у віці 13 років була одним з перших підлітків, яка могла зробити свою власну фотографію за допомогою дзеркала, щоб надіслати другу в 1914 році. У листі, яке супроводжувало фотографію, вона писала: «Я зробила цю картину дивлячись в дзеркало. Це було дуже складно, так як мої руки тремтіли».

Селфі японського астронавта Акі Хошіде у відкритому космосі на МКС, 5 вересня 2012

Найперше використання слова selfie можна відзначити ще в 2002 році. Вперше воно з'явилося в Австралії, на інтернет-форумі ABC Online 13 вересня 2002 року. Пізніше в 2005 році термін обговорювався фотографом Джимом Краузе, хоча фотографії в жанрі «Селфі» знімалися набагато раніше. На початку 2000-х, до того як Facebook стала домінуючою соціальною мережею, «самознімки» були широко поширені на MySpace. Проте, як розповідає письменник Кейт Лосс, між 2006 і 2009 рр. (коли Facebook стала більш популярною, ніж MySpace) селфі стали носити репутацію поганого смаку для користувачів нової соціальної мережі Facebook, оскільки це вважалося пережитком менш популярної соціальної мережі MySpace (тоді Селфі також називалися «MySpace pic»). Ранні аватари Facebook, на відмінно від MySpace, навпаки, як правило, були добре сфокусованими і більш формальними, і знімки вироблялися на відстані. Розвиток мобільних телефонів і поява у них фотокамер та, особливо, фронтальних камер і поширення додатків, таких як Instagram, призвело до відродження селфі на початку 2010-х років.

Леонардо ДіКапріо робить селфі з фанаткою на Берлінале 2010

Будучи спочатку популярним серед молоді, селфі стало популярним і серед дорослих, зокрема папа римський Франциск викладає для своєї 60-ти мільйонної інтернет-аудиторії селфі фото, на яких він зображений з відвідувачами Ватикану.[2] У грудні 2012 року журнал Time відзначив, що слово «Selfie» увійшло в «Топ-10 модних слів» 2012 року. Хоча селфі існувало протягом багатьох років, однак саме в 2012 році цей термін дійсно став хітом нового часу.[3] За даними опитування 2013 року, дві третини австралійських жінок у віці 18-35 років використовували метод селфі для розміщення фотографій в соціальній мережі Facebook. Дослідження, проведене серед власників смартфонів і фотокамер виявило, що близько 30% селф-фотографій зроблено людьми у віці 18-24 років. У соцмережі Instagram за хэштегом #selfie можна знайти понад 70 мільйонів фотографій.[4]

До 2013 року слово «selfie» стало поширеним настільки, що було включеним до Оксфордського словнику англійської мови, а в листопаді 2013 слово «selfie» було обране «словом року». Офіційно поняття стало вважатися австралійським за походженням.[5]

У сучасному мистецтві[ред.ред. код]

У 2013 художник Патрік Спекчіо і Музей сучасного мистецтва представили виставку під назвою «Мистецтво перекладу: Selfie, 20/20 Досвід.», в якому глядачам пропонувалося використати цифровий фотоапарат, щоб зробити фотографії себе у великому дзеркалі.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]