Серіалізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Серіалі́зм — напрям у музиці, пов'язаний з т.зв. серіальною технікою, що має свої джерела в додекафонії та серійній техніці.

У теорії музики прийнято таке розрізнення додекафонії, серійної та серіальної технік. В основі додекафонії лежить серія (тобто певна витримана послідовність з уникненням повторів) з 12-ти звуків хроматичної гами. На відміну від додекафонії, серійна техніка оперує серіями, що можуть складатися з будь-якої кількості звуків, як правило менше 12-ти (оскільки більша кількість вимагатиме вельми проблематичне для реалізації застосування мікрохроматики). Таким чином додекафонія є окремим випадком серійної техніки.

У серіальній техніці, на відміну від серійної, принцип серійності може поширюватися не тільки на звуковисотність, але й на динамічну, ритмічну, артикуляційну та тембральну сторони музичної мови. Таким чином серійна техніка є окремим випадком серіальної техніки. Техніка, в якій всі компоненти музичної мови детермінуються серією (тобто звуковисотність, динаміка, ритм, тембр, артикуляція), називається тотальним серіалізмом.

Шнітке, концерт №2 для скрипки з оркестром (фрагмент)

Зародження серіалізму пов'язують з ім'ям Антона Веберна, який в своїх творах намагався перенести досягнення додекафонії на тембральну ("Пассакалія" ор.1, Симфонія ор.21), динаміко-артикуляційну (Варіації ор.27), ритмічну (варіації ор.30) сторони. Одна з перших серіальних спроб належить російському емігрантові Голишеву (струнне тріо, 1925 р.).

Більш послідовно серіальна техніка викрісталізовувалась у творчості О.Мессіана (див. 4 ритмічні етюди для фортепіано, 1950), і, врешті набула свого класичного вигляду в творчості композиторів Дармштадтської школи в 50-их роках (П.Булез, К.Штокгаузен, Л. Ноно). Пізніше композитори-серіалісти активно звертаються до електронних засобів програмування музики, які дають широкі можливості для точного програмування серій будь-якої складності. В 1960-х роках серіальну техніку використовують також і радянські композитори - А.Шнітке, Е.Дєнісов, А.Пярт

Проте невдовзі після своєї появи серіальна техніка стала об'єктом критики з боку багатьох композиторів та музикознавців. Серіалізм критикують за автоматизм процесу створення музики, хаотичність та незв'язність звучання, втрату слухового контролю композитора і врешті його творчої індивідуальності. Я.Ксенакіс також звинувачував серіалізм в неприродній примітивності математичного апарату серіалізму. В окремих джерелах знаходимо такі визначення, як "повний параліч сил".

Розчарування в серіальній техніці спостерігаємо й у композиторів Дармштадтської школи. Примітно, але багато з них (напр. К.Штокгаузен) від серіалізму перейшли до її "протилежності" - алеаторики.

Література[ред.ред. код]

  • Музична енциклопедія М.,1981р.
  • Штокхаузен К. "ритмічні каданси у Моцарта" у зб. "Українське музикознавство" вип.10
  • Денисов Э. "Додекафония и проблемы современной композиторской техники", "Музыка и современность" вып.6.
  • Шнеерсон Г.М, "Сериализм и алеаторика - тождество противоположностей", "Совесткая музыка", 1971 №1