Сигізмунд Кейстутович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сигізмунд I Кейстутович
Žygimont Kiejstutavič. Жыгімонт Кейстутавіч.jpg
Великий князь Литовський
Правління 1432-1440
Попередник Свидригайло
Наступник Казимир IV Ягеллончик
Інші титули Князь стародубський
Князь можайський
Біографічні дані
Імена Корибут
Дата народження бл.1365
Дата смерті 20 березня 1440(1440-03-20)
Тракай
Дружина Донька Андрія Одинцевича
Діти Михайло, Ядвіґа
Династія Гедиміновичі
Батько Кейстут
Мати Бірута
Lob Погоня Сигизмунда Кейстутовича.svg
Печатка Сигізмунда I, XV століття

Сигізмунд I Кейстутович, Сигізмунд Корибут[1] (біл. Жыгімонт Кейстутавіч, пол. Zygimont I Kejstutavicz, лит. Žygimantas I Kęstutaitis, Žyhimont I Kejstutavicz, *бл.1365 - †20 березня 1440) — Великий князь Литовський (1432-1440). Князь Стародубський, Можайський (з 1383). Наймолодший із синів Кейстута, брат Вітовта Великого[2].

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Сигізмунд Кейстутович вів запеклу боротьбу проти Великого князя Литовського, згодом Великого князя Руського Свидригайла Ольгердовича, який відстоював незалежність Великого князівства Литовського та Великого князівства Руського, опираючись на руську (українську) аристократію. У 1432 році напав на Свидригайла, захопив Вільно, був проголошений великим князем. Намагаючись прихилити на свою сторону українську знать, привілеями 1432 і 1434 років поширив на руських князів і бояр права, якими користувалася литовська шляхта. У 1432 році Сигізмунд Кейстутович відступив Польщі подільські землі та території на волинському порубіжжі; після його смерті вся Волинь мала відійти до Польської Корони. У вересні 1435 року остаточно розбив українсько-литовські війська під командуванням Свидригайла в битві під Вількомиром. Правління Сигізмунда I зміцнило польські впливи на литовських і українських землях і загострило національно-релігійну боротьбу.

Вбитий внаслідок змови князів Івана і Олександра Чарторийських, віленського воєводи Йонаса (Івана, Яна) Довґірда у Тракайському замку недалеко від Вільнюса (Вільного, Вільна) шляхтичем-киянином Скобейком.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Попередник
Свидригайло
Herb Lytwa (Alex K).svg Великий князь Литовський
1432-1440
Herb Lytwa (Alex K).svg Наступник
Казимир IV Ягеллончик