Скрубер (доменне виробництво)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Скрубер.

Скру́бер (від англ. scrub — шкребти) — апарат для напівтонкого очищення доменного газу від твердих домішок.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Доменний газ, виходячи з доменної печі, виносить з неї значну кількість мілких фракцій шихтових матеріалів. На сучасних доменних печах вміст пилу у доменному газі при виході з печі може становити 15 — 30 г/м 3 .[1]. Присутність пилу у газі знижує його енергетичні характеристики і призводить до зношенності агрегатів, в яких він використовується.

Для усунення негативного впливу пилу газ перед використанням очищується у спеціальних пилевловлюючих агрегатах. Розрізняють три стадії очищення: грубу, напівтонку й тонку.

Груба очистка здійснюється у пилевловлювачах сухим способом. Грубе очищення знижує вміст пилу у газі до 1 — 3 г/м 3 . Цього ще замало і необхідно ще далі очищати газ.

Після проходження пилевловлювача, газ потрапляє у скрубер, де відбувається його очищення мокрим способом. Після скруберу газ проходить тонке очищення у трубі Вентурі.

Будова[ред.ред. код]

Скрубер являє собою вертикальний циліндр діаметром 6 — 8 м, заввишки 20 — 30 м, футерованний зсередини для запобігання корозії керамичною плиткою. Всередині скруберу розміщені труби кількома ярусами. На трубах розміщені форсунки, через які подається вода для зрошування газу.

Очищення[ред.ред. код]

Схема, що демонструє принцип дії скруберу.

Забруднений газ від пилевловлювача по спрямованому вниз газопроводу подається в нижню частину скруберу. У скрубері внаслідок збільшення об'єму швидкість газу різко знижується і він змочується водою. Великі часточки пилу осідають у воді, а газ з дрібними часточками пилу піднімається вгору. Вода, тонко розпилена форсунками, при стиканні з гарячим газом (його температура при виході з печі становить 200—300 °C) випарюється і насичує газ парами. Газ, насичуючись парами води, охолоджується. Пил змочується водою і осідає у вигляді шламу у нижній частині скруберу.

Охолоджений і очищений газ виходить зі скрубера через відвідний газопровод і спрямовується до агрегатів тонкого очищення.

Шлам зі скрубера випускається через водяний затвор, що перешкоджає виходу газу зі скрубера через водозлив.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Металлургия чугуна. Ефименко Г. Г., Гиммельфарб А. А., Левченко В. Е. — Изд. 2., К., 1974. Стор. 394.

Література[ред.ред. код]