Смог

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Повітря Пекіну через день після дощу (ліворуч), та в сонячний, але задимлений день (праворуч).

Смог (від англ. Smoky fog, буквально — "димовий туман ") — аерозоль, що складається з диму, туману і пилу, один з видів забруднення повітря у великих містах і промислових центрах.

Інтенсивний смог викликає алергічні реакції, подразнення слизової оболонки, приступи бронхіальної астми, пошкодження рослинності, будівель, споруд. Виникнення терміну:

 Вперше термін « смог» був введений доктором Генрі Антуаном де Во (англ. Henry Antoine
Des Voeux ) в 1905 році в статті «Туман і дим » (англ. Fog and Smoke ) , написаної для Публічного Конгресу про здоров'я. 26 липня 1905 лондонська газета Daily Graphic процитувала його : «Він сказав , що немає потреби в науці , щоб зрозуміти , що цей димової туман - зміг - породження міста , яке не зустрічається в сільській місцевості» (англ. «He said it required no science to see that there was something produced in great cities which was not found in the country , and that was smoky fog , or what was known as ' smog '»).
 Наступного дня газета написала , що де Во зробив велику послугу громадськості , ввівши новий термін для опису лондонського туману.


Розрізняють: смог лондонського типу (вологий) і смог фотохімічний (сухий) — повторне забруднення повітря, яке виникає в результаті розкладу і сполучення забруднювальних речовин під дією сонячного випромінювання. Природні випадки:

 Смог також утворюється при виверженнях вулканів, коли в повітрі досягається висока концентрація сірчистого газу. Такий вулканічний зміг називається англ. vog. 
 Палаючі ліси в Індонезії створюють серпанок, схожий на смог, що поширюється на територію Малайзії, Філіппін, Сінгапуру і Таїланду.

Методи боротьби зі смогом:

 Смог несе велику небезпеку для всієї біосфери . Боротьба з ним - одне з найголовніших завдань у вирішенні екологічного питання. На міському рівні , боротьба зі смогом полягає в прийнятті різних законодавчих заходів , які зобов'язують промислові підприємства строго контролювати викидаються ними речовини в атмосферу , зменшити сумарні викиди від автомобілів , шляхом обмеження їх знаходження в місті , закликами відмовитися від особистого автотранспорту. Основними на сьогоднішній день методами зниження забруднення атмосфери , в тому числі кислото-утворюючими викидами , є розробка та впровадження різноманітних очисних споруд і правовий захист атмосфери .
 Ведуться дослідження по зниженню забруднень від вихлопних газів автомобілів. Перспективна заміна бензину в автомобілях іншими видами палива (наприклад , сумішшю спиртів ), застосування газобалонних автомобілів , що використовують природний газ , і електромобілів ;
 Зменшити частку смогу , створювану промисловістю , можна за допомогою пиловловлювачів , якщо обладнати ними підприємства . Ефективно використання спеціальних фільтрів. Переваги фільтрів : висока ефективність по вилученими компонентам ( 90-98 %); простота і компактність ; мінімальний рівень енерговитрат на очистку (від 1,5 до 4,5 кВт / добу); надійність в експлуатації , висока ступінь ремонтопридатності ; мала чутливість до концентраційним коливанням.
 Для середніх і малих підприємств енергетики використовувати метод спалювання палива в киплячому шарі , при якому видаляється до 95% діоксиду сірки і від 50 до 75 % оксидів азоту. Добре розроблена технологія зменшення вмісту оксидів азоту ( на 50-60 %) шляхом зниження температури горіння. Використання на електростанціях як паливо природного газу. Реально замінити горючі копалини можуть відновлювані екологічно чисті енергетичні ресурси , такі , як сонячна енергія , вітер , морські припливи , термальні джерела надр Землі.
 Локальна захист від смогу - особистий внесок людини в очищення повітря і, відповідно , у власне здоров'я . Це досягається принциповим користуванням екологічно чистої технікою та пальним , купівлею безпечних для навколишнього середовища і свого здоров'я господарських засобів. Певну роль може зіграти і зниження споживання енергії.
 Методів боротьби є досить багато , але майже кожен з них має свої недоліки , а деякі методи неефективні зовсім .
 Повністю позбавитися від смогу нам не вдасться , адже для цього потрібно перевести весь транспорт на екологічно чисте паливо , встановити очисні споруди на всіх заводах і фабриках , значно зменшити кількість випаровування шкідливих газів , проте прийняти менш радикальні заходи з очищення біосфери від його шкідливого впливу цілком реально .
 Найбільші труднощі в дослідженнях щодо зниження забруднення від вихлопних газів викликає зменшення викидів оксидів азоту , які крім освіти кислотних опадів відповідальні за появу фотохімічних забруднювачів (фотохімічний смог) і руйнування озонового шару в стратосфері. Для вирішення цієї проблеми ведуться роботи зі створення різних каталітичних конвертерів , що перетворять оксиди азоту в молекулярний азот.
 Створення безвідходного виробництва у всіх галузях промисловості потребує вирішення ряду складних інженерно- технологічних завдань , величезних капіталовкладень .
 Вміст сірки у викидах можна зменшити , використовуючи низькосірчистої вугілля , а також шляхом фізичної або хімічної його промивки. Але фізичні методи очищення малорентабельні. Хімічний метод очищення: в різних фільтрах і очисники газоподібні продукти згоряння пропускаються через водний розчин вапна, в результаті утворюється нерозчинний сульфат кальцію СаSО4 . Цей метод дозволяє видалити до 95 % SО2 , але є дорогим (зниження температури димових газів і зниження тяги вимагає додаткових витрат енергії на їх підігрів ; крім того, виникає проблема утилізації СаSО4) і економічно ефективний лише при будівництві нових великих підприємств.

Типи смогу:

 Виділяють три типи смогу :

• крижаний зміг ( аляскинского типу); • вологий зміг ( лондонського типу); • сухий , або фотохімічний зміг ( лос-анджелеського типу).

 Крижаний смог (аляскинского типу) - характерний для високих широт в зимовий час при температурі -30-35 ° С і повній тиші. Повітряна пара, що знаходиться в атмосфері замерзає, на ці кристали абсорбується сажа , різні гази , паро-газові суміші, сірчистий ангідрид. Таке хмара висить над населеним пунктом кілька днів.
 Найбільш вивчений вологий смог - поєднання туману з домішкою диму і газових відходів виробництва. Лондонський зміг формується при вологості повітря близько 100 % , температурі 0С , тривалої штильової погоді і високій концентрації продуктів згоряння твердого та рідкого палива. Спостерігається частіше в осінньо -зимовий період , характерний для помірних широт з вологим морським кліматом.


Див. також[ред.ред. код]