Сосна скручена широкохвойна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сосна скручена широкохвойна
Lodgepole pine, San Jacinto Mountains.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
- Судинні (Tracheophyta)
- Насінні (Spermatophyta)
Клас: Хвойні (Coniferopsida)
Ряд: Хвойні (Coniferales)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Сосна (Pinus)
Вид: Сосна скручена широкохвойна
Біноміальна назва
Pinus contorta
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3339
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pinus contorta

Сосна скручена широкохвойна (Pinus contorta) — кущ або дерево роду сосна родини соснових. У природних умовах росте в західних районах Північної Америки.

Опис[ред.ред. код]

Гілки та хвоя

Кущ або дерево до 50 м заввишки. Стовбур прямий або зігнутий, товщина до 90 см. Крона у різних екземплярів різна залежно від генетичного походження; нижні гілки часто опущені, верхні розкидисті або підведені. Кора сіро-, червоно- або просто коричнева, з пластинчастою або бороздчатою структурою, товщина варіює між популяціями або всередині популяції. Гілки тонкі, багатомутовчаті (мутовчате листорозміщення — листорозміщення, при якому у вузлі стебла розвиваються три і більш листки), шорсткі, помаранчові або червоно-коричневі, з віком стають коричневими.

Хвоїнки зібрані по дві в пучок, розкидисті або направлені вгору, жорсткі, темно-зелені, зберігаються 3-8 років, завдовжки 2-8 см, завтовшки 0,7-2 (-3) мм, зкривлені, з боків добре видно білі устьячкові лінії; краї дрібнозубчасті; закінчення від тупих до гострих; обгорнення 0,3-0,6(-1) см, має постійну основу. Бруньки вузько або широко яйцевидні, темнокрасно-коричневі, до 1,2 см, злегка смолянисті.

Шишка

Чоловічі шишки еліпсоїдні або циліндрові, 5-15 см завдовжки, помаранчово-червоні. Жіночі шишки асиметричні, конусоподібні або яйцевидні перед розкриттям, широко яйцевидні або кулясті після розкриття, (2-) 3-6(-7,5) см завдовжки, жовтувато-коричневі або блідо-червоно-коричневі, блискучі, майже бесчерешкові або на короткій ніжці 2-3 мм, дозрівають через 16-20 місяців, поздноцветущие (довго залишаються закритими), зазвичай розташовані пучками. Апофізи майже ромбоподібні, по-різному подовжені, з перехресними кілями, часто усіяні горбками у напрямку до зовнішньої сторони; виступ розташований в центрі, увігнутий-трикутний; шпильки злегка розтягнуті або приплюснули, до 6 мм. Насіння здавлене, яйцеподібне, до 5 мм, чорні (безплідне насіння часто злегка покрите білуватими або червоно-коричневими цятками); крило 10-14 мм.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Pinus contorta latifolia

Займає великі площі на заході Північної Америки уздовж побережжя Тихого океану від Аляски до Мексики і в Скелястих горах до висоти 3500 м над р/м, низькоросла форма пріуроченна до болот, піщаних дюн, низьких берегів озер, континентальні популяції зустрічаються в різних умовах зростання, але кращої продуктивності досягають на глибоких, добре дренірованних ґрунтах, на яких сосна скручена росте разом з іншими видами сосни, ялицея та псевдотсугою.

Розрізняють 3 підвиди, один з з яких має дві варіації: