Спалахуюча зірка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Запит «Зорі типу UV Кита» перенаправляє сюди; див. також Зірки типу UV Кита.
Петлі зіркових плям в ультрафіолеті

Спалахуючі або Зірки типу UV Кита — змінні зірки, які різко й неперіодично збільшують свою світність у кілька разів в усьому діапазоні від радіохвиль до рентгенівського випромінювання.

Спалахуючі зірки — це тьмяні червоні карлики малої маси; іноді відбуваються спалахи й на коричневих карликах. Являють собою найчисленніший клас змінних зірок, але через їхню тьмяність їх важко помітити, тому їх відомо не дуже багато — усі відомі спалахуючі зірки розташовані на відстані не більше 60 світлових років. До цього класу належить більшість найближчих до Сонця зірок, зокрема Проксима Центавра, DX Рака и Вольф 359.

Спалахи можуть тривати від кількох хвилин до кількох годин, середній інтервал між ними — від однієї години до десятків діб. Початок спалаху відбувається набагато швидше, ніж згасання: зірка може збільшити свій блиск вдвічі лише за кілька секунд. Під час спалаху різко змінюється спектр зірки: у синій та ультрафіолетовій областях з'являється неперервний спектр випрмінювання.

Вважається, що сонячні спалахи мають приблизно таку саму природу, хоча вони й набагато слабші. Спалахи на Сонці слабші не тільки за відносною величиною (Сонце набагато яскравіше червоних карликів, які демонструють спалахи типу UV Кита), а й за кількістю вивільнюваної під час спалаху енергії.

Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.