Стефан I Святий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пам'ятник королю Стефану I Святому на Рибацькому бастіоні у Будапешті

Стéфан I Свят́ий (угор. I. (Szent) István, Іштван І Арпад; * бл. 970/975 — † 5 серпня 1038) — угорський князь (9971000), перший угорський король (1000 або 10011038). Походив з династії Арпадів.

За підтримки Римського папи в 1000 посів престол. Здійснив значні територіально-адміністративні перетворення, зокрема створив королівські комітати, на чолі яких поставив ішпанів.

Запровадив у країні християнство за католицьким обрядом, видав збірник законів.

1030 — було відбито напад загонів німецьких лицарів на угорські землі. Тоді ж запросив для розбудови у нещодавно завойованих землях католицької церкви італійця Геллерта.

За правління Стефана І до Угорщини була приєднана частина Словаччини.

Підтримував дружні зв'язки з Київською державою.

1038 — канонізований церквою.

Син і прямий спадкоємець короля Імре 1031 року загинув на полюванні на кабана в Трансильванії. Після смерті Іштвана королем Угорщини став його зять П'єтро Орсеоло.

Національне свято Стефана Святого[ред.ред. код]

Права рука короля, що зберігається в базиліці Св. Іштвана (Будапешт)

20 серпня — День Святого Іштвана. В цей день Угорщина відзначає головне державне свято — День заснування Угорської держави. Святковим цей день оголосив Папа Римський Георгій VII після того, як 1083 року король Іштван був зарахований до лику святих. Спочатку це свято було так званим «королівським судним днем», коли в королівському палаці в Секешфегерварі до короля могли прийти всі ті, хто чекав від нього правди в спірних справах.

У XVIII столітті інший Папа Римський, Бенедикт XIV, скоротив число церковних свят. Під це скорочення потрапив і день Святого Іштвана, але невдовзі австро-угорська імператриця Марія-Терезія оголосила його офіційним національним святом.

Після придушення революції 18481849 років святкування дня пам'яті першого угорського короля, що був символом незалежної угорської держави, стало неможливим, і лише в останнє десятиріччя XIX століття йому повернули колишнє значення. Однак після Другої світової війни, з уведенням в Угорщину радянських військ, день Святого Іштвана знову опинився в числі заборонених свят. Після 1991 (зміни режиму в Угорщині) день Святого Іштвана знову оголошено національним святом. У цей день по всій країні влаштовують фестивалі, шоу і масові гуляння з неодмінним чардашем і гуляшем.

Попередник:
Coat of arms of Hungary.svg
король Угорщини

1000/10011038
Наступник:
Петро ОрсеолоКорона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.