Таблиця розділів GUID

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

GUID Partition Table, абр. GPT — стандарт формату розміщення таблиць розділів на фізичному жорсткому диску. Він є частиною Розширеного мікропрограмного інтерфейсу (англ. Extensible Firmware Interface, EFI) — стандарту, запропонованого Intel на зміну BIOS. EFI використовує GPT там, де BIOS використовує Головний завантажувальний запис (англ. Master Boot Record, MBR).

На цьому малюнку діаграма, що схематично пояснює формат GUID Partition Table. Кожен логічний блок (LBA) має розмір рівно 512 байт. Від’ємні адреси логічних блоків кажуть про те, що їх нумерація розпочинається з кінця тому (диска), причому останній адресований блок має адресу −1.

Можливості[ред.ред. код]

На відміну від MBR, котра починається з виконуваної двійкової програми, що ідентифікує і завантажує активний розділ, GPT використовує розширені можливості EFI для здійснення цих процесів. Проте MBR присутня в самому початку диску (блок LBA 0) як для захисту, так і з метою сумісності. Власне GPT починається з Заголовка таблиці розділів (англ. Partition Table Header).

GPT використовує сучасну систему адресації логічних блоків (LBA) замість колишньої адресації (в MBR) «Циліндр — Головка — Сектор» (CHS). MBR із всією своєю інформацією міститься в блоці LBA 0, заголовок GPT — в блоці LBA 1. У заголовку міститься адрес блока, де починається сама таблиця розділів, звичайно це наступний блок — LBA 2. У випадку 64-бітної версії ОС Microsoft Windows NT, за таблицею розділів зарезервовано 16 384 байт (при використанні сектора розміром 512 байт це буде 32 сектора), так що першим використаним сектором кожного жосткого диска в ньому буде блок LBA 34.

Крім того, GPT забезпечує дублювання — заголовок і таблиця розділів записані як на початку, так і в кінці диска.

Теоретично, GPT дозволяє створювати розділи диска розміром до 9,4 ЗБ (9,4 × 1021 байт), в той час як MBR може працювати тільки до 2,2 ТБ (2,2 × 1012 байт).

Спадковий MBR (LBA 0)[ред.ред. код]

Основна мета переміщення MBR в початок диска чисто захисна. MBR-орієнтовані дискові утиліти можуть не розпізнати і навіть переписати GPT диски. Щоб уникнути цього, вказується наявність всього одного розділу, що охоплює весь GPT диск. Системний ідентифікатор (англ. System ID) для цього розділу встановлюється в значення 0xEE, яке вказує, що застосовується GPT. Внаслідок цього EFI ігнорує MBR. Деякі 32-бітні операційні системи, не пристосовані для читання дисків, що містять GPT, тим не менш розпізнають цей Системний ідентифікатор і бачать том як недоступний GPT диск. Старіші ОС зазвичай представляють такий диск, який містить єдиний розділ невідомого типу і без вільного місця; як правило, вони відмовляються модифікувати такий диск, поки користувач явно не зажадає і не підтвердить видалення даного розділу. Таким чином запобігається випадкове стирання вмісту GPT диска.


Заголовок таблиці розділів (LBA 1)[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]