Такеда Сінґен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Такеда Сінґен
Takeda Harunobu.jpg
молодий Такеда Сінґен
Період період Сенґоку
Народився 1 грудня 1521
Помер 13 травня 1573 (51 рік)
Дитяче ім'я Таро́
Доросле ім'я Харуно́бу
Буддистське ім'я Сінґен
Сьоґунат сьоґунат Муроматі
Роки правління 15411573
Сюзерен Асікаґа Йосітеру
Асікаґа Йосіакі
Рід рід Такеда

Таке́да Сінґен (яп. 武田信玄, 1 грудня 1521 - 13 травня 1573) — японський державний і політичний діяч, самурайський полководець часів міжусобиць. Голова роду Такеда (15411573).

Біографія[ред.ред. код]

Такеда Сінґен народився 1521 року в родині Такеди Нобутори, володаря провінції Кай. 1536 року юнак прийняв імя Харунобу (晴信) й одружився з донькою аристократа Сандзьо Кінйорі. 1541 року Сінґен організував переворот проти батька, вигнав його за межі провінції й став повновладним правителем роду Такеда. Протягом 15411560 років він займався внутрішньополітичними справами — будівництвом дамби, укладанням провінційного законодавства й реформуванням армії.

Сінґен вів активне завоювання північних сусідів — регіональної знаті провінції Сінано. 1547 року відбулася вирішальна битва при Уедахарі, яка закріпила за ним південні землі провінції. Основним противником Сінґена став Уесуґі Кенсін, володар провінції Етіґо, який прийняв під свою опіку біженців з Сінано. Між Такедою і Уесуґі неодноразово відбувалися масштабні бої, за контроль над провінцією. Чотири рази підряд — у 1553, 1555, 1557 і 1561 — обидва противника сходилася в районі Каванакадзіми. Для здійснення тиску на Уесуґі й забезпечення тилів, Сінґен уклав 1554 року політичний союз із південними сусідами — родами Імаґава й Ходзьо. 1559 року він прийняв буддистський чернечий постриг і ім'я Сінґен.

Оскільки бої на півночі були безрезультатними, Сінґен замирився з Уесуґі й розпочав наступ на південь, на володіння вчорашнього союзника — роду Імаґава. 1568 року він захопив головний замок Сумпу й приєднав до своїх володінь провінції Суруґа й Тотомі.

1572 року, відповідаючи на заклик сьоґуна Асікаґи Йосіакі, повалити режим Оди Нобунаґи, Сінґен вирушив із військом на столицю Кіото. Він розбив військо Оди й Токуґави в битві при Мікатаґахара в провінції Тотомі, але 1573 року передчасно помер від хвороби. Через три роки син і наступник Сінґена — Такеда Кацуйорі — зазнав великої поразки від армії Оди-Токуґави в битві при Наґасіно, в якій загинули найкращі офіцери Сінґенового війська.

Родина[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]