Такеда Шінґен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Такеда Шінґен
Takeda Harunobu.jpg
молодий Такеда Шінґен
Період період Сенґоку
Народився 1 грудня 1521
Помер 13 травня 1573 (51 рік)
Дитяче ім'я Таро́
Доросле ім'я Харуно́бу
Буддистське ім'я Шінґен
Сьоґунат шьоґунат Муроматі
Роки правління 15411573
Сюзерен Ашікаґа Йошітеру
Ашікаґа Йошіакі
Рід рід Такеда

Таке́да Шінґен (яп. 【武田信玄】, たけだしんげん, 1 грудня 1521 - 13 травня 1573) — японський державний і військовий діяч, магнат, самурайський полководець періоду «Воюючих країн». Голова роду Такеда (15411573).

Біографія[ред.ред. код]

Такеда Шінґен народився 1521 року в родині Такеди Нобутори, володаря провінції Кай. 1536 року юнак прийняв імя Харунобу (晴信) й одружився з донькою аристократа Санджьо Кінйорі. 1541 року Шінґен організував переворот проти батька, вигнав його за межі провінції й став повновладним правителем роду Такеда. Протягом 15411560 років він займався внутрішньополітичними справами — будівництвом дамби, укладанням провінційного законодавства й реформуванням армії.

Шінґен вів активне завоювання північних сусідів — регіональної знаті провінції Шінано. 1547 року відбулася вирішальна битва при Уедахарі, яка закріпила за ним південні землі провінції. Основним противником Шінґена став Уесуґі Кеншін, володар провінції Ечіґо, який прийняв під свою опіку біженців з Сінано. Між Такедою і Уесуґі неодноразово відбувалися масштабні бої, за контроль над провінцією. Чотири рази підряд — у 1553, 1555, 1557 і 1561 — обидва противника сходилася в районі Каванакаджіми. Для здійснення тиску на Уесуґі й забезпечення тилів, Шінґен уклав 1554 року політичний союз із південними сусідами — родами Імаґава й Ходжьо. 1559 року він прийняв буддистський чернечий постриг і ім'я Шінґен.

Оскільки бої на півночі були безрезультатними, Шінґен замирився з Уесуґі й розпочав наступ на південь, на володіння вчорашнього союзника — роду Імаґава. 1568 року він захопив головний замок Сумпу й приєднав до своїх володінь провінції Суруґа й Тотомі.

1572 року, відповідаючи на заклик шьоґуна Ашікаґи Йошіакі, повалити режим Оди Нобунаґи, Шінґен вирушив із військом на столицю Кіото. Він розбив військо Оди й Токуґави в битві при Мікатаґахара в провінції Тотомі, але 1573 року передчасно помер від хвороби. Через три роки син і наступник Шінґена — Такеда Кацуйорі — зазнав великої поразки від армії Оди-Токуґави в битві при Наґашіно, в якій загинули найкращі офіцери шінґенового війська.

Родина[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]