Тарас Бульба (фільм, 2009)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тарас Бульба
Тарас Бульба. От любви до ненависти
TBPoster.jpg
Жанр героїчна драма
Режисер Володимир Бортко
Продюсер Антон Златопольський, Рубен Дишдишян
Сценарист Володимир Бортко
У головних
ролях
Богдан Ступка,


Ігор Петренко,
Володимир Вдовиченков,
Магда Мельцаж,
Володимир Ільїн,
Юрій Беляєв,
Михайло Боярський,
Ада Роговцева та ін.

Оператор Дмитро Масс
Композитор Ігор Корнелюк
Кінокомпанія студія «Арк-фильм» на замовлення «ТК Россия» та «Централ Партнершип»
Тривалість  127 хв.
Мова  російська, польська, іврит
Країна  Росія, Україна, Польща
Рік  2009
IMDb ID 1242457
Кошторис  516 млн рублів [6]

«Тарас Бульба» — художній фільм, знятий за мотивами однойменної повісті Миколи Васильовича Гоголя, 2007 року Володимиром Бортком. Прем'єра у Росії та Україні сталася 2 квітня 2009 року. Саме на 200 річницю від народження Миколи Васильовича Гоголя.

Сюжет[ред.ред. код]

Україна, кінець XVI століття[1]. Події фільму відбуваються у важкий період в історії козацтва, коли запорожці піднялися на боротьбу проти Речі Посполитої. У центрі подій опинилася родина поважного козака Тараса Бульби, який переживає глибоку особисту драму. Його син Андрій покохав дівчину з протилежного табору — польську аристократку і виступив з шаблею проти батька і всього козацтва. Тарас, який розривається між почуттями та обов'язком, оголошує синові останню батьківську волю…

У ролях[ред.ред. код]

Знімальна група[ред.ред. код]

Зйомки[ред.ред. код]

Зйомки фільму проходили в Росії (на кіностудії «Ленфільм»), в Україні (острів Хортиця в Запоріжжі, Бахчисарай, Кам'янець-Подільський, Київ, Хотин та ін.), в Польщі (Вроцлав); почались у лютому 2007 року, тривали 9 місяців. Батальні сцени, яких у фільмі п'ять, знімалися в основному в Кам'янці-Подільському та Хотині.

Ще на початок зйомок фільм мав назву «Запорозька Січ»[Джерело?].

Критика та касові збори[ред.ред. код]

У російському прокаті фільм зібрав $ 17 040 803 та $ 2 500 000 — в українському прокаті. Фільм став найкасовішою екранізацією російської класики.[2] Фільм отримав прохолодну або негативну оцінку критиків та глядачів в Україні[3], Росії[4][5][6] і Польщі[7].

У той же час, він був схвально сприйнятий у російських шовіністичних колах[8], лідер ЛДПР Володимир Жириновський назвав його «найкращим фільмом десятиліття»[9].

В самій Росії цей фільм був названий «православним мейнстримом» — з негативним присмаком цього значення. Наприклад, це зробив публічно, на одному з своїх концертів російський письменник-сатирик Михайло Задорнов.

Фільм був неодноразово спародійований в гумористичних програмах «Велика різниця» та «Пороблено в Україні».

На основі відірваності від історичної правди деякі критики визначають жанр фільма як фентезі[10].

Нагороди[ред.ред. код]

 • Комуністична партія України (президіум ЦК КПУ): Премія ім. В. I. Леніна Володимиру Бортко «За високохудожне втілення у кіномистецтві ідеалів дружби українського і російського народів, пропаганду спільної історичної та культурної спадщини у фільмі „Тарас Бульба“». 22 квітня 2009 р.
 • XVII фестиваль «Виват, кино России!»: гран-прі «Приз глядацьких симпатій»; Приз «За кращу чоловічу роль» актору Ігорю Петренко.
 • XVIII міжнародний кінофорум «Золотий вітязь». Липецьк, 31 травня 2009. Гран-прі «За натхненну екранізацію повісті Гоголя Тарас Бульба». Диплом «За головну чоловічу роль» Богдану Ступці. Диплом «За кращу чоловічу роль другого плану» Сергію Дрейдену.
 • Всеросійський акторський КФ «Сузір'я» у Твері 2009 р. Приз «За кращу епізодичну роль» артисту Лесю Сердюку у фільмі „Тарас Бульба“».
 • «Гран-прі» на VII МКФ Фестивалі військового кіно ім. Ю. Н. Озерова. Ростов-на-Дону 27 жовтня 2009 р.; Приз «За кращу чоловічу роль» Богдану Ступці на VII МКФ Фестивалі військового кіно ім. Ю. Н. Озерова. Ростов-на-Дону 27 жовтня 2009 р. (ProfiCinema.ru)
 • Премія «Золотий Орел» за 2009 у категоріях: «За кращу чоловічу роль» Богдану Ступці, «За кращу роботу художника-постановника», «За кращу роботу художника по костюмам».
 • Премія «Блокбастер» — боксофіс 17,04 млн $ та лідер продаж DVD. (03.02.2010 р. «Наш фильм.ру», «Труд»)
 • «Золота медаль» найкращому режисеру 2009 року — Володимиру Бортко; «Золота медаль» найкращому кінокомпозитору 2009 року — Ігорю Корнелюку за фільм «Тарас Бульба» Петербургська федерація кінопреси (КП 29.06.2010)
 • «Золотий Прометей» за найкращий трюковий худ. фільм «Тарас Бульба» (реж. Володимир Бортко) на Московському Міжнародному фестивалі трюкового мистецтва «Прометей — 2010». (Кинобред 02.09.2010)

Історичні невідповідності[ред.ред. код]

 • Козаки називають свою державу Гетьманщиною. Однак, ця держава утворилась трохи пізніше — у 1649 році.
 • Перший козацький похід на Дубно відбувся у 1648 році, коли повстанські загони Максима Кривоноса оволоділи містом, а не на початку XVII століття, як це показано у фільмі.
 • У фільмі показано епізод, де козаки пишуть листа турецькому султану. Судячи з тексту листа, мається на увазі Лист Запорозьких козаків султану Мехмеду IV. Однак цей лист був написаний аж у 1676 році кошовим отаманом Іваном Сірком.
 • Запорозькі козаки часто говорять про славу і честь руської землі. Ймовірно, мається на увазі Київська Русь. Однак, Київська Русь припинила своє існування ще в XIII столітті. Є також явні натяки, що козаки мають на увазі Московське царство (теперішню Росію), яке в Росії називають «Руським царством». Однак і це не відповідає дійсності, оскільки на початку XVII століття запорозькі козаки разом з військами Речі Посполитої здійснювали неодноразові напади на тогочасну Росію. Цей час увійшов в історію Росії, як Смутний час.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]