Татамі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кімната у шість татамі

Татамі (яп. ) (первісне значення "згорнений і складений ") це циновки, що використовують як покриття підлоги в традиційній японській оселі. Звичайно виготовляються тканням з рисової соломи, хоча зараз іноді використовують і синтетичні теплоізолюючі матеріали. Краї обшиваються чорною, темно синьою, або коричневою тканиною. В більш вишуканих виробах для цієї мети можуть бути використані дорогі матеріали.


Розміри і розміщення[ред.ред. код]

Внутрішня структура татамі

Лінійні розміри татамі залежать від регіону виготовлення, але традиційно їх довжина і ширина відносяться один до одного як 2:1. Також виготовляють татамі половинного розміру. Наприклад якщо є циновка повного розміру 91 см на 182 см, то половинна буде мати 91 см на 91 см. Товщина татамі близько 5 см.

Варіанти розміщення татамі в кімнаті

Татамі, що виготовлені в Кіото називаються кьоумадатамі (яп. 京間畳), а зроблені в сільській місцевості мають назву інакадатамі (яп. 田舎畳).

В Японії розмір кімнат зазвичай вимірюється кількістю татамі (дзьо (яп. )). Підлога кімнати зазвичай вкрита кількома татамі, що мають одну форму і розміри. Є декілька правил що визначають кількість і порядок розміщення татамі в приміщенні. Неправильне розміщення, як вважалось, може приносити невдачу в дім. Циновки не повинні лежати правильною сіткою, і не повинно бути жодного місця, де кути трьох або чотирьох циновок сходяться.

Магазини традиційно мали розмір 5 1/2 дзьо, а чайні будиночки та чайні кімнати 4 1/2 дзьо.

Історія і використання[ред.ред. код]

В древньому періоді (7-12 сторіччя) не було татамі звичного сьогодні типу, а використовувались здебільше прості циновки, що поділялись за призначенням (для сидіння, для вкривання і таке інше). З періоду Камакура (1185-1333) в заможних родинах циновками почали вкривати всю площу кімнат. В період Муроматі (1392-1568) татамі почали вкладати одна до одної і поступово вони прийняли звичний вид. Такі циновки мали назву сікідатамі (яп. 敷畳), на противагу окідатамі (яп. 置畳) - тобто окремим циновкам (наприклад тим, що виконували роль подушки). Соціальний статус господарів легко міг бути визначений за кількістю, товщиною татамі, та матеріалами, що використовувались для їх виготовлення. З кінця 17-го століття татамі стали доступні для широких верств населення. Навіть сучасні японські домівки мають хоча б одну кімнату традиційного стилю (васіцу (яп. 和室)).

Татамі є досить еластичним, тому при використанні стьобаної ковдри (футон) легко перетворюється на місце відпочинку. Прибравши футон зранку в спеціально відведене для нього місце підлогу на весь день можна залишити вільною для використання.

Татамі глибоко пов'язані з японським побутом, релігійними обрядами, та чайною церемонією. Наприклад кожна циновка чайного будиночку має своє призначення і назву, так головна циновка може мати назву сюдатамі (яп. 主畳), темаедатамі (яп. 点前畳) чи доугудатамі (яп. 道具畳); циновка біля входу - кекомідатамі (яп. 蹴込畳); циновка, що відведена іменитим гостям - кініндатамі (яп. 貴人畳); місце для звичайних гостей — кякудатамі (яп. 客畳); місце розміщення вогнища - родатамі (яп. 炉畳); місце розміщення посуду — доугудатамі (яп. ).


Татамі також використовують, як захисне покриття на тренуваннях з японських бойових мистецтв, таких як дзюдо, айкідо та інших.

Татамі також використовуються в практиці тамесігірі (яп. 試し斬り) (практика розсікання предметів), що є частиною мистецтва володіння японським мечем. Такі татамі скручені в циліндри замочують у воді на кілька днів, щоб потім випробувати на них гостроту меча або перевірити навички фехтувальника.

Джерела та література[ред.ред. код]

http://www.aisf.or.jp/~jaanus/deta/t/tatami.htm

Дивіться також[ред.ред. код]

Японію Це незавершена стаття про Японію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.