Таємна доктрина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Таємна доктрина, синтез науки, релігії та філософії» (англ. The Secret Doctrine, the Synthesis of Science, Religion and Philosophy) — головний твір Олени Петрівни Блаватської в трьох томах.

Спочатку книга була видана у двох томах в 1888 році, третій том опублікований після смерті письменниці у 1897 році. Основу «Таємної доктрини» складають станси, перекладені з потаємної «Книги Дзіан» з коментарями та поясненнями автора. Також у книзі детально розглядається фундаментальна символіка, використовувана великими релігіями і міфологіями світу. У першому томі йдеться про освіту Всесвіту. Другий том розглядає походження і еволюцію людини. Третій том містить історії деяких великих окультистів.

Критика[ред.ред. код]

Головний твір О.Блаватської жорстко критикували багато разів — як сучасниками Блаватської, так і більш пізніми дослідниками - головним чином за його еклектичний та компілятивний характер. Різні частини рукопису цього «твору Блавацької» виявилися написаними різним почерком, тобто різними людьми. Скептично налаштовані автори відзначають, що є мало доказів того, що «махатми» Блаватської взагалі коли-небудь існували.[1][2]

Посилання[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. P.Jenkins. Mystics and Messiahs.— NYC: Oxford Univ. Pr., 2000.— p.41—42.
  2. А. И. Андреев «Гималайское братство: Теософский миф и его творцы». — СПб: Изд-во СПбУ, 2008