Теодор Стратилат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Феодор Стратилат

Святий Теодор Стратилат (грец. Άγιος Θεόδωρος ο Στρατηλάτης, † 8 лютого 319) — ранньо-християнський святий і мученик. Воєвода східно-римського міста Гераклеї. Пам'ять — 21 лютого.

Святий Теодор походив з міста Євхаїт (в Малій Азії, нині Туреччина) і був воєводою (з грецької — «стратилатом») в місті Гераклеї, поблизу Чорного моря. Своїм благочестивим життям і покірливим управлінням він викликав до себе прихильність городян, і багато язичників, бачивши його добродійне життя, приймали Христову віру. Коли слух про це дійшов до імператора Ліцинія (308-323), співправителя Костянтина, він прибув в Гераклею і примушував Теодора поклонитися ідолам. Коли ж святий Теодор залишився непохитним, розгніваний правитель наказав піддати його жорстоким мукам.

Святого Тедора розтягнули на землі, били залізними прутами, палили вогнем і, нарешті розіпнули на хресті і викололи очі. Вночі ангел з'явився мученику, зняв його з хреста і абсолютно зцілив його. На ранок слуги Ліцинія, послані кинути тіло святого Теодора в море, побачивши його абсолютно здоровим, увірували в Христа. Увірувало також і багато інших язичників, що бачили Боже чудо. Дізнавшись про це, Ліциній наказав обезголовити святого Теодора в 319 році. Страждання його були описані очевидцем, його слугою і писарем Уаром.

Посилання[ред.ред. код]