Термодинамічні процеси

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Термодинамі́чний проце́с — це сукупність послідовних станів, через які проходить термодинамічна система при взаємодії її з навколишнім середовищем. При цьому усі чи частина параметрів зазнають змін. Ці зміни параметрів повинні відбуватися таким чином, щоби система знаходилась у рівновазі.

У всякому термодинамічному процесі змінюютсья параметри, що визначають стан тіла (системи тіл). Наприклад, при збільшенні тиску на газ, відбувається зменшення його об'єму; при збільшенні температури стрижня, він видовжується тощо.

Види термодинамічних процесів
  • рівноважний (квазістатичний) — процес, при якому тіло (система тіл) проходить неперервний ряд рівноважних станів. При рівноважному процесі стани тіла повинні змінюватися нескінчено повільно. Це значить, що тіло проходить через ряд нескінчено близьких станів рівноваги із зовнішнім середовищем.
  • оборотний (↔ необоротний) — процес, за якого система може (не може) повернутись у початковий стан без того, або у навколишньому середовищі відбулись які-небудь зміни. Процес, що не задовільняє вимоги повернення до такого стану за таких умов, є необоротним.


Приклади рівноважних процесів[ред.ред. код]


Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Яворский Б. М., Селезнев Ю. А. Справочное реководство по физике для поступающих в вузы и для самообразования. — 4-е изд., испр. — М.: Наука. — Гл. ред. физ-мат. лит., 1989 — 576 с. — ISBN 5-02-014031-7