Терпентинне дерево

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Elaerezisraelit.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Покритонасінні
Клас: Дводольні
Порядок: Сапіндоцвіті
Родина: сумахових
Рід: Фісташка
Вид: Терпентинне дерево
Біноміальна назва
Pistacia terebinthus
Pistacia terebinthus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pistacia terebinthus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pistacia terebinthus
Pistacia terebinthus — Тулузький музей


Терпентинне дерево (лат. Pistacia terebinthus) — вид невеликих листопадних дерев та чагарників роду фісташкових родини Сумахових.

Природна область розповсюдження знаходиться в Середземномор'ї від Марокко та Португалії включаючи Канарські острови, до Греції, Західної Туреччини та східного узбережжя Середземного моря — Сирії, Лівану та Ізраїлю. Зустрічається на сухих схилах гір, у світлих лісах.

Опис[ред.ред. код]

Крупний чагарник або невелике дерево висотою близько 5 метрів, іноді до 10.

Листя довжиною 10 — 20 см складні, непарноперисті, містять від 3 до 9 листочків.

Квітки, одностатеві червонувато-фіолетового кольори, дрібні, зібрані у велику мітлу. З'являються ранньою весною разом з новими листям. Квітка проста, складається з 2 — 6 листочків.

Плоди — дрібні кулясті кістянки довжиною 5 — 7 мм, червоного кольору, чорніють при дозріванні.

Всі частини рослини мають сильний смолистий запах.

Застосування[ред.ред. код]

Рослина відрізняється високим вмістом таніну та смолистих речовин, і відома ще з давніх часів. Її ароматичні та лікувальні властивості використовувалися в медицині класичної Греції. На Кіпрі плоди використовували при випічці хліба.

Дерево служить джерелом терпеніна, який добувають підсочка. Отримана смолка містить ефірні олії, подібні зі скипидаром. Скипидар отримують з насіння, імовірно ця рослина служило найбільш раннім джерелом скипидару, відомим людству. Скипидар з фісташок ще називають кіпрський або Хиосский скипидар.

При дубленні шкір використовують дубильні речовини, які міститися в галлах, що викликаються попелицями.

Pistachier2.JPG

Терпентинне дерево в Біблії[ред.ред. код]

Теревинф (Ос 4:13. Іс. 6:13, Сір 25:19). Теревинф — особливе дерево з родини фісташкових, росте в південній Європі, як невелике кустарне дерево. Але на Сході — в Палестині, Сирії, Аравії, Персії та інших східних державах теревинф являє собою одне з найкрасивіших дерев. Густота його листя складає його красу та славу Єг. 24:19), дає влітку досконалу тінь, і тому це дерево в Св. Писанні нерідко називається гіллястим Іс. 57:5, Ос 4:13).

Найважливіше в теревинфі — це терпентинний сік, що витікає з дерева і являє собою високий сорт запашної смоли. За свідченням дослідників природи, це дерево сягає тисячолітнього віку; але та тоді, коли воно відживає свій вік, з його кореня піднімаються молоді пагони та займають місце віджилого, так що про це дерево можна сказати, що воно живе майже вічно: так і насіння святих, по слову пророка, служить на землі Божій коренем відродження нового, оновленого життя Іс. 6:13).

Посилання[ред.ред. код]