Тетріс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
GNOMEtris

Тетрісвідеогра-головоломка, розроблена Олексієм Пажитновим та його колегами. Перша версія гри була представлена 6 червня 1984 року, коли він працював в ОЦ Академії наук СРСР в Москві. Назву гри автор створив поєднавши грецький префікс "тетра-" зі словом "теніс" — улюбленою грою Пажитнова [1].

Ця гра, чи один з її варіантів, існує майже для кожної ігрової консолі та операційної системи, а також для інших електронних пристроїв: мобільних телефонів, портативних медіаплеєрів, кишенькових комп'ютерів тощо.

Правила гри[ред.ред. код]

Випадкові фігурки тетраміно падають зверху в прямокутний стакан шириною 10 і висотою 20 клітин. У польоті гравець може повертати фігурку та рухати її по горизонталі. Також можна «скидати» фігурку, тобто прискорювати її падіння, коли вже вирішено, куди фігурка повинна впасти. Фігурка летить, поки не наткнеться на іншу фігурку або на дно склянки. Якщо при цьому заповнився горизонтальний ряд з 10 кліток, він пропадає і все, що вище нього, опускається на одну клітку. У спеціальному полі гравець бачить фігурку, яка буде слідувати після поточної — ця підказка дозволяє планувати свої дії. Темп гри поступово збільшується. Назва гри походить від кількості клітин, з яких складається кожна фігура. Гра закінчується, коли нова фігурка не може поміститися в стакан. Гравець отримує очки за кожну фігурку, тому його задача — заповнювати ряди, не заповнюючи сам склянку якомога довше, щоб таким чином отримати якомога більше очок.

Історія[ред.ред. код]

В червні 1984 року співробітник Обчислювального центру Академії наук СРСР Олексій Пажитнов, який займався проблемами штучного інтелекту і розпізнавання мови, вирішив написати гру-головоломку для мінікомп'ютера. Передбачалося, що нова гра стане вдосконаленою варіацією його улюбленої класичної гри Pentomino Puzzle.

Перший варіант гри, написаної Пажитновим, міг змінювати положення фігур шляхом повороту їх на 90 градусів щодо їх геометричного центру. Однак на той час потужність комп'ютерів не дозволяла запустити таку програму. Тоді розробник вирішив спростити завдання, забравши у кожної з фігур пентаміно по одному квадратику, зменшивши їх кількість до чотирьох — тетраміно. Так з'явилася перша версія тетріса для мікрокомп'ютера Електроніка-60.

Пізніше Вадим Герасимов переписав цю гру для IBM PC. Після чого гра набула великої популярності.

Після появи тетрісу кілька найбільших на той час компаній з розробки системного забезпечення, комп'ютерних та ігрових застосунків — Spectrum Holobyte і Mirrorsoft, Bullet-Proof Software і Atari Games, Famicom і його американський аналог Nintendo Entertainment System — почали тривалу боротьбу за придбання прав на випуск всіх варіацій і консольних версій тетрісу.

У 1988 році за підтримки Хенке Роджерса Пажитнов організував компанію з розробки ігрового програмного забезпечення AnimaTek, а 1991 року було створено компанію Tetris.

Джерела[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. http://vadim.oversigma.com/Tetris.htm