Тибетський автономний район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Адміністративний поділ Китаю, автономний регіон Тибет на південно-заході

Тибетський автономний район, район на південному заході Китаю. Площа 1221600 км².

Столиця Лхаса.

Географія Тибету[ред.ред. код]

Особливості: плато, оточене з півдня і південного-заходу Гімалаями, з півночі горами Кунь-Лунь, перетинається з півночі на південь декількома гірськими хребтами.

Середній рівень над рівнем моря 4-4,5 тис. м.

У Тибеті знаходяться витоки річок Брахмапутра, Інд і Сутлей. Є багато озер, частина з яких - солоні.

Політика Тибету[ред.ред. код]

Тибет - т. зв. "автономний район" Китаю з власним Народним урядом і Народним конгресом. Контролюючою силою залишається Комуністична партія Китаю, представлена Першим секретарем Ву Цзінхуа з 1985. Вважається, що район знаходиться під колоніальним правлінням.

Господарство[ред.ред. код]

Виробляється: вовна, сіль, мускат, трави, хутро, продукти тваринництва, хімікати, сільськогосподарські машини. Видобувається: золото, пірит, лазурит, ртуть.

Основною домашньою твариною є як.

Населення[ред.ред. код]

Населення: 2 млн тибетців і 73 тис. китайців хань (1988). Релігія: ламаїзм (Махаяна - форма буддизму).

Історія[ред.ред. код]

Тибет був незалежною державою з 5 століття.

Під номінальне правління Китаю перейшов близько 1700.

Незалежність була отримана після революції 1912.

Китай відновив своє правління в 1951, коли історичний правитель і релігійний лідер Далай-лама був вигнаний з країни, а монахи, що становлять 25% населення, зі своїх монастирів. Між 1951-59 китайська Народна армія контролювала Тибет, хоча Далай-лама повернувся як номінальний духовний лідер і тимчасовий глава держави.

В 1959 тибетське повстання почалося в прилягаючих до Лхаса районах, його підтримав Тибетський місцевий уряд. Повстання було придушене армією, Далай-лама і 9 тис. чоловік виїхали в Індію. Китайці розпустили місцевий уряд, заборонили ведення спільного господарства, стали придушувати ламаїзм.

У 1965 Тибет став автономним районом Китаю, однак продовжуються виступи проти китайського правління, економіка занепадає.

Нові сутички між тибетським населенням та китайськими властями почалися 10 березня 2008. У ході бойових дій загони китайської армії залишили вбитими близько 100 людей, переважно - тибетців. Більшість провідних країн світу засудили жорстокість центральної (пекінської) влади стосовно своїх "окупованих територій" напередодні проведення чергових Олімпійських ігор у Пекіні (літо 2008).

Див. також[ред.ред. код]