Тольтеки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Тольте́ки — індіанський народ доколумбової доби. Тольтеки створили цивілізацію, яка розквітла в долині Мехіко між 10 і 12-им ст. н. е. Культурні надбання та вірування тольтеків мали величезний вплив на інші цивілізації Месоамерики.

Походження та історія[ред.ред. код]

Не існує одностайної думки щодо походження тольтеків та їхньої назви. За однією з теорій назва тольтеки походить від назви «тольтекайотль» — «мудрець, або митець» мовою ацтеків науатль. У культурі ацтеків, через яких до нас дійшло багато свідчень про тольтеків, вони мали міфічний культ. Деякі науковці вважають, що в долину Мехіко тольтеки прийшли з півночі сучасної Мексики. Пізні тольтеки створили державу із столицею Толлан (за сучасною вимовою Тула). У 2-ій половині 12 століття нове нашестя войовничих племен, серед яких були й ацтеки, поклало край пануванню тольтеків у Мексиці.

Суспільство і культура[ред.ред. код]

Зображення воїнів-атлантів в скульптурі тольтеків.

Суспільство тольтеків було досить войовничим, його очолювали воїни-аристократи. Культ воїнів відобразився в скульптурах тольтеків, які дійшли до нашого часу. Тольтеки швидко поширили свій вплив на території сучасної Мексики, Гватемали й півострова Юкатан. В 10 ст. н. е. військові загони тольтеків підкорили окремі групи майя в Юкатані і в гірській Гватемалі, де знаходилися великі міста-держави майя — Чичен-Іца, Ушмаль, Майяпан, Кумаркаах, Ішимче та ін. Існує думка, що тольтеки злилися з деякими центрами культури майя такими як Чичен-іца і виробили власну нову культуру тольтек-майя. Тольтеки також допомагали поширювати вплив культури майя в долині Мехіко, а саме їх релігійних вірувань, мистецтва, філософії.

До часу іспанського завоювання (16 ст.) тольтеки стали легендарним народом; їм приписувалися всі культурні досягнення минулого. Культура тольтеків мала значний вплив на формування культури ацтеків. Зокрема тольтекам приписують появу культа Кетцалькоатля, «Верховної Пернатої Змії», яку запозичили і якій пізніше поклонялись ацтеки. За тольтецькою легендою, Кетцалькоатль був творцем людства, воїн-бог, якого вигнали із столиці тольтеків Тули, але який у майбутньому повернеться зі славою. Це запозичення в культурі ацтеків мало трагічні наслідки: прибуття іспанських завойовників у 16 ст. ацтеки прийняли за повернення Кетцалькоатля. З культури тольтеків також була запозичена гра в м'яч, де практикувалося принесення в жертву гравців команди, що програла. Для тольтеків ця гра мала переважно релігійне значення і відзначала перемогу героїв-богів над богами смерті.

Пам'ятки архітектури й скульптури тольтеків, що збереглися, вражають монументальністю і суворою величчю. Ступінчаста піраміда в Тольяні була прикрашена рельєфами (воїни, орли, ягуари), а дах храму вгорі підтримувався 4-ма масивними кам'яними фігурами воїнів. У мистецтві тольтеків переважали військові теми, зокрема збереглися величезні скульптури воїнів-атлантів, вирізьблені у вигляді кам'яних колон. Поширені також були фігури змій і червоного ягуара Чак-мул.

Посилання[ред.ред. код]

Мексика Це незавершена стаття про Мексику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.