Тонер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Банка з кольоровим тонером для заправки принтера
Тонер-картридж

Тонер - чорний або кольоровий порошок, що володіє особливими властивостями , який переноситься за допомогою електрографічного принципу на заздалегідь спеціальним чином заряджений фотобарабан і формує на ньому видиме зображення , яке потім переноситься на папір.

З тонером також пов'язані такі терміни:

Носій (анг. Carrier ) - частки матеріалу з магнітними властивостями , використовувані для перенесення немагнітного тонера до фотобарабана .

Девелопер (анг. Developer ) - суміш матеріалів , що подається до фотобарабана . У двокомпонентних машинах це суміш тонера і носія , а в однокомпонентних машинах - тільки тонер .

Колір тонера[ред.ред. код]

У монохромних принтерах (тут і далі по тексту принтером називається будь електрографічний машина : лазерний принтер , або копіювальний апарат ) практично завжди використовується тонер чорного кольору. Для деяких застарілих монохромних пристроїв ( наприклад , Canon FC - 2 , Canon NP -1215 ) випускалися змінні картриджі з кольоровим тонером , що дозволяло використовувати колір в оформленні документів.

У повнокольорових принтерах використовуються тонери зі стандартними для поліграфії кольорами: чорний , пурпурний ( magenta ) , блакитний ( cyan ) і жовтий ( колірна схема CMYK) .

Фізичні властивості[ред.ред. код]

Частинки тонера в середньому мають розміри від 5 до 30 мікрон. Ранні покоління принтерів використовували більш крупнодисперсний тонер . Великі частинки тонера полегшували очистку фотобарабана від невикористаного тонера, давали насичене щільне зображення . Однак, роздільна здатність 300 dpi скоро виявилася недостатньою і стали випускатися все більш дрібнодисперсні тонери (і відповідні принтери) . Такі тонери вже не здатні дати щільний растр, що унеможливлює друк на плівці з метою отримання фотонегативу, наприклад, для виготовлення друкованих плат.

Для використання в електрографічному процесі частинки тонера повинні мати діелектричні властивості і добре електризуватися у процесі перемішування. Кількість тонера, що потрапив при проявленні прихованого зображення на фотобарабан залежить від різниці заряду на поверхні фотобарабана і власного заряду частинок тонера.

До фотобарабана тонер подається за допомогою спеціального проявного (девелоперного) валу. У деяких принтерах проявний вал покритий діелектричним матеріалом, при цьому тонер утримується на поверхні валу за рахунок електростатичного притягання. Однак, найчастіше проявний вал виготовляється з металу, а всередині валу встановлюється постійний магніт, що утримує девелопер на поверхні валу. Такий проявний вал називають магнітним валом. Існує два варіанти роботи такої системи.

Однокомпонентний девелопер: частинки тонера намагнічені і самостійно утримуються на поверхні намагніченого валу.

Двокомпонентний девелопер: частинки тонера не мають магнітних властивостей і переносяться до фотобарабана магнітними частинками носія. Носій в процесі друку практично не витрачається, а тонер періодично додається в суміш девелопера.

Тонер на папері закріплюється шляхом розплавлення і впресовування в структуру паперу, тому одна з обов'язкових вимог до матеріалу - легкоплавкість.

Хімічний склад[ред.ред. код]

Частинки тонера виготовляються з різних полімерів , наприклад з поліакрилату стиролу з додаванням фарбників. Для додання магнітних властивостей до складу тонера включають магнітні матеріали , наприклад , магнетит . Для цього магнітні частки вміщують у полімерну оболонку.

Оскільки магнітні матеріали зазвичай мають темний колір, то кольорові види тонера завжди робляться немагнітними.

Виробництво тонера[ред.ред. код]

Спочатку тонер виготовляли шляхом подрібнення вихідного матеріалу, однак при цьому форма частинок виходить гранчастою, з гострими крайками, що призводить до підвищеного зношування частин принтера. При подрібненні також важко витримати потрібний розмір часток.

Для сучасних принтерів частинки тонера виробляють («вирощують» ) у спеціальному процесі так, щоб отримати форму, близьку до сферичної з малим розкидом розміру.