Трапезундська імперія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Αυτοκρατορία της Τραπεζούντας
Трапезундська імперія
1204 – 1461
Розташування Trebizond
Латинська імперія, Нікейська імперія, Трапезундська імперія і Епірський деспотат
Столиця Трапезунд
Мови грецька
Релігії православ'я
Форма правління монархія
Імператор1
 - 1204 – 1222 - Олексій I
 - 1459 – 1461 Давид
Історичний період Пізнє Середньовіччя
 - Засновано 1204
 - Ліквідовано 1461, 15 Серпня
1 повний титул імператорів Трапезунду після 1261 року - "Басилевс та Автократор всього сходу, Іберії та Ператеї"

Трапезундська імперія — держава, що існувала між 1204 та 1461 роками на північному сході Малої Азії, столиця — місто Трапезунд (сучасний Трабзон).

Трапезундська імперія утворилася після захоплення Константинополя хрестоносцями — учасниками 4-го хрестового походу, при розпаді Візантійської імперії. За допомогою військ грузинської цариці Тамари, яка доводилась їм тіткою за матір'ю, онуки візантійського імператора Андроніка I Олексій і Давид Комніни в квітні 1204 зайняли Трапезунд, потім прибережні райони з містами Синоп, Амастрида, Іраклія. Імператором був проголошений Олексій (правив у 1204 — 1222), реально йому була підвладна східна частина імперії (з Трапезундом), а західна частина знаходилася під владою Давида. Імператори стали іменуватися Великими Комнінами.

У перші роки свого правління Трапезундські Комніни взяли участь у боротьбі за відновлення Візантії, але після низки поразок, завданих їм Феодором I Ласкарісом і сельджуками, вийшли з боротьби.

У 1214 Трапезундська імперія втратила Іраклію, Амастриду, завойовані Нікейською імперією, і Синоп, захоплений сельджуками. Територія Трапезундської імперії звелася до вузької прибережної смуги, відрізаної від решти грецької території; населяли її греки, грузини, вірмени. Трапезундська імперія підтримувала союз з Грузією.

Трапезундська імперія займала вигідне географічне становище на магістральних шляхах торгівлі Західної Європи з країнами Сходу, була однією з найбільш густонаселених областей візантійського світу.

Економіка Трапезундської імперії грунтувалася на виноградарстві, хліборобстві і посередницькій торгівлі з Північним Причорномор'ям, Кавказом, Месопотамією, Середнім Сходом. Феодали мали значну самостійність: сеньйори вершили суд над залежними селянами (перуками), користувалися Мертвою руки правом, набирали зі своїх людей дружини.

У 1243 Трапезундська імперія стала данником монголів. На початку 14 ст. вела боротьбу з Ак-Коюнлу. У 1456 Трапезундську імперію обклали даниною турки-османи, в 1461 Трапезундська імперія була завойована султаном Мехмедом II, який перетворив її в провінцію Османської імперії.

Література[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.