Трахеїт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Трахеїт
МКХ-10 J04.0
MedlinePlus 000988
eMedicine ped/200
MeSH D014136

Трахеїт — це запалення трахеї. Попри те, що трахея належить до нижніх дихальних шляхів, МКХ відносить трахеїт до захворювань верхніх дихальних шляхів. Зрідка трахеїт проходить ізольовано, найчастіше він приєднується до риніту, фарингіту, ларингіту, бронхіту, утворюючи ринофаринготрахеїт, ларинготрахеїт, трахеобронхіт.

Етіологія[ред.ред. код]

Причиною трахеїту є та сама інфекція, що викликає риніт, фарингіт, ларингіт: стафілококи, стрептококи тощо. В разі недостатнього лікування (чи його відсутності) цих хвороб запальний процес може поширитися і на трахею, спричинюючи трахеїт. За перебігом існує гострий та хронічний трахеїт. Хронічний є ускладненням гострого.

Симптоми та діагностика[ред.ред. код]

  • підвищення температури (незначне: до субфебрильної)
  • супутні симптоми інших захворювань дихальних шляхів (симптоми риніту, фарингіту, ларингіту — див. у відповідних статтях)
  • сухий кашель (особливо вночі та вранці, а також при сильному вдиху; при хронічному трахеїті це є основним симптомом)
  • біль у глотці та за грудиною.

Діагностувати трахеїт нескладно. Діагноз ставиться на основі анамнезу, наявних симптомів та ларингоскопії.

Лікування і прогноз[ред.ред. код]

При лікуванні трахеїту застосовують гірчичники на грудину, а також антибіотики різної групи, зокрема сульфаніламідні препарати. Можливе й лікування інгаляціями рослин. Також призначаються препарати для лікування супутніх захворювань, ліки для відкашлювання та відхаркування. Курс триває, як правило, до 2 тижнів. Прогноз для гострого та хронічного трахеїтів сприятливий. Вкрай рідко можливе ускладнення (бронхіт, бронхопневмонія). Профілактикою трахеїту є своєчасне лікування запалень глотки, гортані.

Посилання[ред.ред. код]