Требушет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Требушет в замку де Бо, Франція
Схема роботи
Як спрацьовує праща

Требуше́т («требюше», від фр. trébuchet — букв. «ваги з коромислом»)  — облогова машина, що використовувалась в Середні віки для руйнування оборонних мурів або щоб перекидати снаряди через них. Розрізняють требушет з противагою та більш рання його версія тяговий требушет, що приводився в дію людьми замість противаги.

Требушет з противагою з'явився в християнських і мусульманських землях навколо Середземного моря в дванадцятому столітті. Ця зброя здатна метати з великою швидкістю 100-кілограмові снаряди у фортифікації ворога. За потреби всередину міста під облогою закидали інфіковані трупи, щоб заразити чи налякати людей — середньовічний варіант біологічної зброї. Требушети з ручною тягою з'явились в Китаї 4 ст. до н. е., в Європі в 6 ст. н. е., але повністю не зникали поки в 16-ому столітті не були витіснені вогнепальною зброєю. Требушети набагато точніші за інші середньовічні метальні машини.

За деякими даними невеликий саморобний требушет використовувався (продовжує використовуватися) сирійськими повстанцями для метання гранат чи інших боєприпасів.

Принцип дії[ред.ред. код]

В требушеті використовується важіль в якому з короткої сторони падаючи великий вантаж під дією тяжіння надає значного прискорення довгому кінцю важеля. Праща з важелем злітають вертикально вгору де, зазвичай закріплений гачком, один з кінців пращі зісковзує, метаючи снаряд в напрямку цілі з великою силою. Використання пращі значно збільшує дальність стрільби і швидкість снаряду. Для збільшення точності стрільби в требушетах використовують направаляючий жолоб, в який перед пострілом закладають пращу.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]