Троїцький собор (Чернігів)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Свято - Троїцький кафедральний собор
Троїцький монастир.jpg
Троїцький собор (Чернігів)
Розташування Україна Україна, Alex K Chernihiv prapor 1992.svg Чернігів
Координати 51°28′38″ пн. ш. 31°16′49″ сх. д. / 51.4774083° пн. ш. 31.2803944° сх. д. / 51.4774083; 31.2803944
Архітектор Іван Баптист
Замовник Іван Мазепа
Початок будівництва 1679
Кінець будівництва 1695
Стиль українське бароко

Свято-Троїцький кафедральний собор — кафедральний собор Чернігівської єпархії Української Православної Церкви (Московського Патріархату). Є головним собором Троїцького монастиря.

Історія[ред.ред. код]

Закладений у 1679 р. Лазарем Барановичем за проектом і керівництвом архітектора Іоанна Баптиста. Збудований за кошти гетьмана України Івана Мазепи. Будівництво завершенно у 1695 році.

За період існування собору він неодноразово горів, перебудовувався, але в результаті реставраційних робіт в 80-х роках ХХ ст. собор відновлено в первісних формах XVII ст. Автор проекту реставрації – київський архітектор М.М.Говденко.

Опис[ред.ред. код]

Собор є визначною пам'яткою, що розкриває шляхи становлення і розвитку архітектури українського бароко.

Це тринавовий, шестистовпний, триапсидний храм. За своїм планом він наслідує традиції мурованого храмового будівнитва княжої Русі. Верх собору лаконічно прикрашають сім барокових бань: головна баня вивершується над центром, дві менші здіймаються на бокових вежах західного фасаду, а решта розташована на основному об'ємі споруди.

Стіни собору, вікна, арковидні і квадратні ніші — заглиблення, які імітують вікна, багато прикрашені бароковими вертикальними та горизонтальними профільними лініями і напівколонками. Ніші заповнені розписами. В другому ярусі Троїцького собору над входом виділяється вікно у вигляді православного хреста, що є особливою ознакою чернігівських барокових храмів кін. XVII — поч. XVIII ст.

Величний і урочистий інтер´єр храму. Його прикрашає іконостас 1942 - 49 рр., виконаний після ІІ світової війни місцевим художником Піменом Портним, а також цілий комплекс настінного живопису XVII – ХХ ст.

Поховання[ред.ред. код]

В храмі нині знаходяться мощі чернігівського святого Феодосія Углицького і преподобного Лаврентія, а під підлогою собору - склеп, який свідчить про те, що собор є усипальницею духовних ієрархів, феодальної знаті XVIII – поч. XX ст.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]