Ту-2

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ту-2
Tupolev Tu-2 (China Aviation Museum).jpg
Ту-2
Перший політ: 29 січня 1941 
Знятий з озброєння: 1950 
Історія виробництва
Характеристики
Екіпаж: 4 чол.
Крейсерська швидкість: 442 км/г
Максимальна швидкість (МШ): 547 км/г
Дальність польоту: 2100 км
Розміри
Довжина: 13,80 м
Висота: 4,13 м
Маса
Силова установка
Двигуни: два двигуна АШ-82ФН із зіркоподібно розташованими циліндрами, кожний двигун по 1380 кВт (1850 л.с.) 
Озброєння
Гарматне озброєння: дві 20 мм гармати ШВАК, три 12,7 мм кулемета УБС 
Боєзапас: по 150 знарядів на гармату + по 750 патронів на кулемет. 
Ту-2 в музеї Війска Польського

Ту-2, також відомий як АНТ-58 і літак «103» (по кодифікації НАТО:Bat - «Кажан») — двомоторний радянський високошвидкісний денний бомбардувальник ( денний високошвидкісний пікіруючий бомбардувальник / фронтовий бомбардувальник) часів Другої світової війни.

Розробка[ред.ред. код]

У квітні 1939 приймається рішення про створення дальнього пікіруючого бомбардувальника для нанесення точкових ударів по кораблях противника у відкритому морі і в місцях базування.

Літак повинен був мати висоту польоту не менш практичних стель винищувачів ймовірного супротивника і швидкість польоту, близьку до них; можливість швидкісного пікірування з мінімальним часом атаки; радіус польоту як мінімум до основної бази британських ВМС Скапа-Флоу на Оркнейських островах. Передбачалося на літаку використовувати 4 двигуна М-105ТК з турбокомпресорами і встановити найдосконаліше обладнання для польотів над морем в будь-яких метеоумовах, як вдень, так і вночі.

Проект отримав внутрішнє позначення "виріб 57 " і офіційне — літак " ' ПБ ' " (пікіруючий бомбардувальник) . Паралельно з "виробом 57 " опрацьовувався дводвигуновий варіант " ПБ " з моторами М- 120ТК(англ.)укр. .

З початком Другої світової війни виникли сумніви в доцільності створення морського пікірувальника для ударів по кораблях Великобританії, і починаються роботи над фронтовим пікірувальників з двома моторами. Всі напрацювання по " виробу 57 " залишалися в силі, і дводвигуновий " сухопутний " варіант отримав внутрішнє позначення — "виріб 58 ", або " літак 103 " (за назвою туполевского відділу в ОТБ НКВС — літак проектувався в тюремних умовах ЦКБ-29, відомого також як "шарашка"). Малося і офіційне найменування машини — " ' ФБ ' " (фронтовий бомбардувальник) . Ту-2 був другим за важливістю радянським двохруховим бомбардувальником, розробленим Андрієм Туполєвим після арешту.

До лютого 1940 був опрацьований ескізний проект літака, в березні прийнято рішення про виробництво. За машиною закріплюється шифр — літак «103» 2М- 120ТК. У резервному варіанті передбачається установка на літак моторів АМ-35А. Робота над літаком почалася в травні 1940 року, а в серпні КБ здало робочі креслення . У ході виготовлення машини довелося перекомпонувати літак під двигуни рідинного охолодження АМ-37.

Літак був суцільнометалевий дводвигуновий високоплан з двох кільовим оперенням, крилом кесонної конструкції з закрилками і гальмівними гратами. Продумане раціональне розміщення екіпажу з трьох осіб, бронезахист, гарне оборонне озброєння, протипожежна система із заповненням паливних баків інертним газом відрізняла літак у кращу сторону від інших літаків того періоду. <! — Літак випередив свій час .

29 січня 1941 льотчик- випробувач М. А. Нюхтиков виконав перший політ. Держвипробування проходили в червні- липні 1941 року, паралельно з другої машиною " 103У " (виріб 59). За результатами випробувань було прийнято рішення щодо подальших робіт по літаку «103», але без запуску в серію. На базі " 103У " із збільшеним складом екіпажу до 4 осіб (додали стрілку для оборони верхньої півсфери) було вирішено розпочати серійне виробництво. У вересні 1941 року на омському авіазаводі № 166 (евакуйовані воронезький завод № 18 і тушинский № 81) почалася збірка літаків " 103У ", в серії перейменованих в " 103С ", з двигунами повітряного охолодження М- 82 .

Літак " 103В " (виріб 60) проектувався паралельно з машинами "103 " і " 103У " під нові мотори М- 120ТК — 2 . Відсутність до терміну нових моторів змусило переробити проект під мотори [ [ М- 82А ]] . Через недоведенності силових установок випробування затягнулися до серпня 1942 року. У ході випробувань літак офіційно став іменуватися Ту- 2 . Перші серійні машини " 103ВС " стали надходити у війська з березня 1942 року. На підставі досвіду бойового застосування літак був доопрацьований — посилено оборонне озброєння та проведені доробки силових установок з підвищення надійності їх роботи. Всього заводом № 166 побудовано 80 літаків Ту- 2 2М- 82 .

17 липня 1943 г вийшла Постанова ДКО № 3754 з відновлення серійного виробництва " Ту- 2 з 2М- 82ФН ", який отримав найменування Ту- 2С («С» — " Серійний "), або "виріб 61 " .

Літак отримав нові зіркоподібні мотори АШ- 82ФН , які мали кращу тягу, ніж колишні АМ- 38 , але через зрослі маси і лобового опору, була занижена максимально досяжна швидкість в горизонтальному польоті. За рахунок збільшення тягових параметрів двигунів було також перероблено озброєння, літак отримав можливість мати на борту до 3- х бомб загальною вагою 3 тонни, а також було посилено оборонне озброєння, що включало тепер кулемети УБС (12,7 -мм) замість колишніх ШКАС калібру 7 ,62 -мм. Була проведена величезна робота щодо полегшення літака, його спрощення, уніфікації виробництва . Зокрема, на літаку, з метою підвищення бойової живучості та зниження трудомісткості обслуговування максимально спростили гідросистему та електрообладнання, в тому числі зняли всі плафони внутрішнього освітлення, а дефіцитна екранована проводка частково була замінена на звичайну, якщо був природне екранування в конструкції елементів планера . На Ту- 2 перших випусків мався серйозний недолік — тенденція до розвороту наприкінці пробігу, викликана особливістю системи роздільного гальмування коліс педалями колійного управління та поганою роботою гідравлічного фіксатора нейтрального положення хвостового колеса. Система була повністю перероблена з ідеології літака [ [ Лі- 2 ]] .

На базі Ту-2С випускався розвідник Ту-2Р , нічим, крім наявності фотоапаратів у фюзеляжі, що не відрізнявся від серійних машин, який також міг носити повноцінну бойову навантаження.

Виробництво спочатку було організовано на заводі № 22 в Казані, потім на заводі залишили головне виробництво, а серейно літак будувався на 23- му заводі в Москві і 166 — му заводі в Омську. Під час війни було випущено 800 літаків, з яких на фронт потрапило близько 750 машин.

Серійний випуск Ту- 2 тривав з 1942 -го по 1952 -й роки (у 1941 -му році 1 дослідний екземпляр) . У загальній складності до 1951 року вітчизняні заводи поставили 2649 ТУ- 2 різних модифікацій, не рахуючи досвідчених, і переобладнали в УТБ 176 бомбардувальників .

Бойове застосування[ред.ред. код]

Перші три машини «103ВС »(спочатку не мали імені Ту- 2) прибули на фронтові випробування. Разом з літаками прибула заводська бригада на чолі з Д. С. Марковим . На бойові вильоти залучалися як випробувачі, так і фронтові екіпажі . Всього було виконано 25 вильотів, за результатами яких було складено висновок про високу надійність та ефективності літака. Фронтові пілоти, порівнюючи випробовуваний літак зі стояли на озброєнні [[ Пе- 2 ]] відзначали, що на першому значно простіше пілотування, була можливість продовження польоту на одному двигуні, значно потужніше бомбове озброєння, і ще ряд позитивних якостей. Втім, також відзначали низьку надійність моторів М- 82 .

Першим був сформований 132 -й окремий бомбардувальний авіаполк на літаках Ту- 2 , який брав участь в БД з листопада 1942 по травень 1943 року, після чого полк був відведений у тил на переформування . Решта справні машини були передані в розвідувальні полки. Всього на військові випробування потрапив 61 (за іншими відомостями — 63) побудований до того часу літак, в боях було втрачено 19 машин, причому, від вогню противника тільки 1 .

Масова споруда і надходження літака у війська почалася навесні 1944 року. Повністю була озброєна Ту- 2С 334 -й БАД у складі трьох полків — 12 -й БАП , 132 -й БАП і 454 -й БАП . До початку 1945 року на фронті було 279 літаків Ту- 2 , зведені в 6 авіаційний корпус, і 113 -а окрема бомбардувальна дивізія резерву ВГК. Після закінчення ВВВ 6 -й БАК і 113 Обадія, що увійшла до складу 7 -го БАК , були перекинуті на Далекий схід, де з великим успіхом брали участь у БД з Японією.

Ту- 2 залишався на службі у ВПС СРСР у післявоєнні роки, замінивши списані відразу після війни [[ Іл- 4 ]] і [[ Пе- 2 ]], і експлуатувався до початку 50 -х років, аж до переозброєння на реактивну авіацію.

Ту- 2 поставлявся до Болгарії, Румунії , Угорщини, Польщі , Китай . У КНР дана машина експлуатувалася до 1982 року.Деякі [[ НВАК | китайські ]] Ту- 2 були збиті британськими та американськими літаками під час [[ Корейська війна 1950–1953 | Корейської війни ]] . Також він використовувався КНР в боях з [[ Чан Кайши | чанкайшистами ]] . Також китайці деяку кількість літаків передали Індонезії.

Порівняння з аналогами[ред.ред. код]

За сукупністю льотно -технічних характеристик, технологічності виробництва, співвідношенню бойових втрат на літако- виліт Ту- 2 може вважатися кращим фронтовим бомбардувальником СРСР у другій Світовій війні, незважаючи на досить скромний внесок у перемогу над Німеччиною. На жаль, труднощі воєнного часу не дозволили своєчасно розпочати масове виробництво цього літака.

Єдиним серйозним недоліком машини залишався поганий огляд з робочого місця штурмана, найгірший з усіх вітчизняних та ленд- лізовскіх літаків військового часу.

За створення Ту- 2 А. М. Туполев отримав звання генерал -майора.

Посилання[ред.ред. код]


Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]