Тім Бернерс-Лі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тім Бернерс-Лі
Tim Berners-Lee
Tim Berners-Lee April 2009.jpg
Тім Бернерс-Лі 2008 року
Народився 8 червня 1955(1955-06-08) (59 років)
Лондон, Велика Британія Велика Британія
Місце проживання Бостон, США
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Національність англієць
Галузь наукових інтересів інформаційні технології
Заклад ЦЕРН, Массачусетський технологічний інститут, консорціум W3C, Саутгемптонський університет
Alma mater Оксфордський університет
Вчене звання професор
Відомий завдяки: винаходу Всесвітньої павутини
Нагороди Орден заслуг
Особ. сторінка http://www.w3.org/People/Berners-Lee/

Сер Тімоті Джон Бе́рнерс-Лі (англ. Timothy John Berners-Lee; *8 червня 1955, Лондон) — британський спеціаліст з інформатики, винахідник HTTP, HTML, URI і автор інших розробок в галузі інформаційних технологій, засновник та голова консорціуму W3C, винахідник Всесвітньої павутини (спільно з Робертом Кайо)[1], автор концепції семантичної павутини.

Біографія[ред.ред. код]

Ранні роки[ред.ред. код]

Тім Бернерс-Лі народився в Лондоні (Англія). Його батьки, Конвей Бернерс-Лі та Мері Лі Вудс були математиками і працювали над створенням «Manchester Mark I», одного з перших комп'ютерів. Тім навчався в школі Емануель в місті Вендсворті, потім у Королівському коледжі в Оксфорді. Там він зібрав свій перший комп'ютер на базі процесора M6800 з телевізором замість монітора. Один раз Тім і його друг були спіймані при проведенні хакерської атаки, за це вони були позбавлені права користуватися університетськими комп'ютерами[Джерело?].

Після закінчення Оксфордського університету в 1976 році Бернерс-Лі поступив на роботу в компанію «Plessey Telecommunications Ltd» у графстві Дорсет, де пропрацював два роки, займаючись головно системами розподілених транзакцій.

У 1978 році Бернерс-Лі перейшов до компанії «DG Nash Ltd», де займався програмами для принтерів і створив модель багатозадачної операційної системи.

ЦЕРН. Винахід WWW[ред.ред. код]

Потім він півтора року пропрацював у Європейській лабораторії з ядерних досліджень ЦЕРН (Женева, Швейцарія) консультантом з програмного забезпечення. Саме там він для власних потреб написав програму «Енквайр» (англ. «Enquire», можна вільно перекласти як "Дізнавач»), яка використовувала випадкові асоціації та заклала концептуальну основу для Всесвітньої павутини. З 1981 по 1984 рік Тім Бернерс-Лі працював у компанії «Image Computer Systems Ltd» системним архітектором.

У 1984 році він отримав стипендію в CERN і зайнявся там розробкою розподілених систем для збору наукових даних. У цей час він працював над системою «FASTBUS» і розробив свою систему RPC (англ. Remote Procedure Call, віддалений виклик процедури).

У 1989 році, працюючи в CERN над внутрішньою системою обміну документів ENQUIRE, Бернерс-Лі запропонував глобальний гіпертекстовий проект, нині відомий як Всесвітня павутина. Проект було затверджено і реалізовано.

З 1991 по 1993 рік Тім Бернерс-Лі продовжував роботу над Всесвітньою павутиною. Він збирав відгуки від користувачів і координував роботу Павутини. Тоді він вперше запропонував для широкого обговорення свої перші специфікації URI, HTTP і HTML.

Массачусетський технологічний інститут[ред.ред. код]

У 1994 році Бернерс-Лі перейшов працювати на кафедру «3Com» в Лабораторії інформатики Массачусетського технологічного інституту[2]. Він і зараз є там провідним дослідником і обіймає посаду «засновника». Після злиття Лабораторії інформатики з Лабораторією штучного інтелекту в МТІ утворилася Лабораторія інформатики і штучного інтелекту (CSAIL).

У 1994 році він заснував Консорціум Всесвітньої павутини при Лабораторії інформатики МТІ. Відтоді і досьогодні Тім Бернерс-Лі очолює цей консорціум. Консорціум займається розробкою і впровадженням стандартів для Інтернету. Консорціум ставить перед собою завдання повністю розкрити потенціал Всесвітньої павутини, поєднуючи стабільність стандартів з їхнью швидкою еволюцією.

У грудні 2004 року Тім Бернерс-Лі став професором Саутгемптонського університету. За вагомої підтримки університету він сподівається здійснити проект семантичної павутини.

Зараз сер Тім живе в передмісті Бостона з дружиною і двома дітьми, часто буває в роз'їздах по всьому світу.

Він взяв участь у церемонії відкриття Лондонської олімпіади, де сидів за своєю старою робочою станцією «NexSTcube» і передав з неї твіт «Це для кожного»[3].

Ця робоча станція марки NeXTcube була першим веб-сервером. Нею користувався Тім Бернерс-Лі. Зараз вона знаходиться в музеї CERN, кантон Женева, Швейцарія

Винаходи[ред.ред. код]

У 1989 році, працюючи в ЦЕРН, Бернерс-Лі запропонував проект, відомий під назвою "ВсесВітня паВутина" (англ. World Wide Web, скорочено WWW). Проект мав на меті публікацію гіпертекстових документів, пов'язаних між собою гіперпосиланнями, що полегшило б пошук і консолідацію інформації. Проект Павутини був призначений для вчених ЦЕРНу й спочатку використовувався у внутрішній мережі центру. Для здійснення проекту Тімом Бернерс-Лі спільно з його помічниками були винайдені ідентифікатори URI (і, як окремий випадок, URL), протокол HTTP і мову HTML. Ці технології покладено в основу сучасної Всесвітньої павутини. У період з 1991 по 1993 рік Бернерс-Лі удосконалив технічні специфікації стандартів і опублікував їх.

У рамках проекту Бернерс-Лі написав перший у світі веб-сервер «httpd» і перший у світі гіпертекстовий веб-браузер, що називався «WorldWideWeb». Цей браузер був одночасно і WYSIWYG-редактором (англ. WYSIWYG від What You See Is What You Get, «що бачиш, те й отримаєш»), його розробка була розпочата в жовтні 1990 року, а закінчена в грудні того ж року. Програма працювала в середовищі «NeXTStep» і почала поширюватися по Інтернету влітку 1991 року.

Перший у світі веб-сайт Бернерс-Лі створив за адресою http://info.cern.ch. Тепер сайт зберігається в архіві. Цей сайт з'явився онлайн в Інтернеті 6 серпня 1991 року. На цьому сайті описувалося що таке Всесвітня павутина, як встановити веб-сервер, як роздобути браузер тощо. Цей сайт також був першим у світі інтернет-каталогом, тому що пізніше Тім Бернерс-Лі розмістив і підтримував там список посилань на інші сайти.

Книги[ред.ред. код]

Головна літературна праця Бернерса-Лі — це книга «Плетучи павутиння: витоки та майбутнє Всесвітньої павутини» (англ. «Weaving the Web: Origins and Future of the World Wide Web», Texere Publishing, 1999, ISBN 0-7528-2090-7). У цій книзі він розповідає про процес створення Павутини, її концепції та своє бачення розвитку Інтернету. У цій основоположній праці автор говорить про кілька важливих принципів:

 • Можливість редагувати інформацію Павутини не менш важлива, ніж можливість просто лазити по ній. У цьому сенсі Бернерс-Лі дуже розраховує на концепцію WYSIWYG, хоча Wiki — це теж крок у потрібному напрямку.
 • Комп'ютери можуть бути використані для «фонових процесів», які допомагають людям працювати спільно.
 • Кожен аспект Інтернету повинен працювати як павутина, а не як ієрархія. У цьому сенсі дуже неприємним винятком є система імен доменів (англ. Domain Name System, DNS), керована організацією ICANN.
 • Вчені-комп'ютерники несуть не тільки технічну відповідальність, але й моральну.

Ще одна книга Бернерса-Лі називається «Прядучи семантичну павутину: повне розкриття потенціалу Всесвітньої павутини» (англ. «Spinning the Semantic Web: Bringing the World Wide Web to Its Full Potential», The MIT Press, 2005, ISBN 0-262-56212-X). У цій книзі він розкриває концепцію семантичної павутини, в якій він бачить майбутнє Інтернету.

Семантична павутина — це надбудова над Всесвітньою павутиною, яка покликана зробити розміщену в мережі інформацію зрозумілішою для комп'ютерів. При цьому кожен ресурс людською мовою був би забезпечений описом, зрозумілим комп'ютеру. Семантична павутина відкриває доступ до чітко структурованої інформації для будь-яких додатків, незалежно від платформи і незалежно від мов програмування. Програми зможуть самі знаходити потрібні ресурси, класифікувати дані, виявляти логічні зв'язки, робити висновки і навіть ухвалювати рішення на основі цих висновків.

Звання[ред.ред. код]

Тім Бернерс-Лі під час онлайн-інтерв'ю, 18 листопада 2005

1997 року Тім Бернерс-Лі став офіцером Ордену Британської імперії[4]. 16 липня 2004 королева Великобританії Єлизавета II надала йому звання командрора Ордену й посвятила в лицарі за «службу на благо глобального розвитку Інтернету»[5][6]. 13 червня 2007 року Бернерс-Лі отримав Орден Заслуг і став одним із 24 його членів, отримавши право використовувати додаток 'O.M.' після прізвища[7].

Сер Тімоті Джон Бернерс-Лі має почесні звання від наступних університетів:

Тім Бернерс-Лі також є видатним членом Британського комп'ютерного товариства, почесним членом Інституту електроінженерії, почесним членом Товариства технічних комунікацій, членом Фонду Гільєрмо Марконі, членом Американської академії мистецтв і наук, членом Королівського товариства (2001), членом Американського філософського товариства, іноземним членом Національної академії наук США (2009).

Нагороди[ред.ред. код]

Тім Бернерс-Лі відзначений великою кількістю нагород різного, в тому числі і міжнародного рівня. Нижче перераховані деякі з них.

На честь винахідника також названо астероїд 13926 Бернерс-Лі[8].

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. cern.info.ch – Tim Berners-Lee's proposal. Info.cern.ch. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2011-12-21. 
 2. Draper Prize. Massachusetts Institute of Technology. Архів оригіналу за 2013-06-25. Процитовано 2008-05-25. 
 3. Friar, Karen (28 July 2012). Sir Tim Berners-Lee stars in Olympics opening ceremony. ZDNet. Процитовано 28 July 2012. 
 4. The London Gazette: (Supplement) no. 54794. pp. 24–25. 13 June 1997. Retrieved 28 July 2012.
 5. Web's inventor gets a knighthood. BBC. 31 December 2003. Процитовано 25 May 2008. 
 6. Creator of the web turns knight. BBC. 16 July 2004. Процитовано 25 May 2008. 
 7. Web inventor gets Queen's honour. BBC. 13 June 2007. Процитовано 25 May 2008. 
 8. База даних малих космічних тіл JPL: Тім Бернерс-Лі (англ.). 


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.