Тінґветлір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Національний Парк Тінґветлір
Þingvellir þjóðgarður
Þingvellir National Park
a
World Heritage Logo global.svg Світова спадщина Flag of UNESCO.svg
Національний Парк Тінґветлір
Країна Ісландія Ісландія
Тип культурний
Критерії ІІІ, VI
Ідентифікатор 1152
Регіонb Європа і Північна Америка

Історія реєстрації

Зареєстроване: 2004
28-а сесія

a Назва, як офіційно зазначено у списку
b Як офіційно зареєстровано ЮНЕСКО

Ті́нґветлір (ісл. Þingvellir де ісл. Þing: 'віче', ісл. 'vellir': 'рівнини, долина') — рівнина та національний парк на південному заході Ісландії поблизу півострова Рейк'янес та вулканічного терену Генґітль.

Історія[ред.ред. код]

Долина є одним з найважливіших місць в історії Ісландії. У 930 році тут було засновано Алтинг ісл. Alþingi, одну з найстарших парлментських установ на світі.

Алтинг ісл. Alþingi збирався щорічно, де речник закону виголошував закон до всіх зібраних людей і також вирішував суперечки. Злочинці теж каралися на цих зборах; навіть сьогодні відвідувачі можуть побачити "став утоплення" (ісл. Drekkingarhylur) у ріці, де топили жінок злочинців.

У 999 або 1000 році речник закону Торґеїр Льйосветнінґаґоді (ісл. Þorgeir Ljósvetningagoði) зробив християнство офіційною релігією Ісландії. Після повернення з Алтингу, говориться, Торґеїр кидав свої статуетки старих древньо-скандинавських "богів" у водопад, що тепер зветься Ґодафосс (ісл. Goðafoss) ('Водоспад богів').

На цьому історичному місці, 17 червня, 1944 року було проголошено незалежність Республіки Ісландія і в парку є теж літня резиденція прем'єр міністра Ісландії.

Географія[ред.ред. код]

Географічні координати: Координати: 64°15′29″ пн. ш. 21°07′30″ зх. д. / 64.25806° пн. ш. 21.12500° зх. д. / 64.25806; -21.12500 Координати: Вказано зайві параметри

Тінґветлір (ісл. Þingvellir) став національним парком у 1928 році з-за свого історичного значення, а також особливого тектонічного і вулканічного оточуючого середовища.

Континентальний дрейф можна чітко побачити у тріщинах геологічного дефекту, які перетинають регіон, найбільша, Алманнаґ'яу - є правдивим каньйоном. Це теж спричиняє часто нотовані землетруси на цій території, див.[1].

Деякі з ущелин наповнені надзвичайно чистою водою. Одна, річкова ущелина Святого Миколая (ісл. Nikulásargjá), є відоміша, як монетна ущелина (ісл. Peningagjá), оскільки вона засипана монетами на дні. Традиція говорить, що кинувши монету і загадавши бажання воно збудеться, якщо дивлячись обережно особа побачить, як монета вдарить дна.

Тінґветлір розташований на північному березі озера Тінґватлаватн (озеро рівнини віча), найбільшого озера Ісландії. Ріка Оксарау перетинає націрнальний парк і в ущелині Алманнаґ'яу утворює водоспад Оксарауфосс. Разом із водоспадом Ґульфосс та гейзерами долини Гойкадалюр, Тінґветлір є частиною найвідоміших місць Ісландії - Золотого Кола.

Тінґветлір (ісл. Þingvellir) був внесений до місць світової спадщини ЮНЕСКО.

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Ісландія Це незавершена стаття з географії Ісландії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.