Ударно-спусковий механізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Найпростіший УСМ неавтоматичної гвинтівки
Ударно-спусковий механізм

Уда́рно-спускови́й механі́зм, УСМ  — у вогнепальній зброї механізм, що забезпечує розбивання капсуля набою.

Головними деталями УСМ є:

  • ударник, що безпосередньо наколює капсуль своєю передньою частиною (бойком). Ударник, як правило, розміщується всередині затвора;
  • бойова пружина, що надає ударнику достатньої енергії;
  • шептало, що стопорить механізм у взведеному стані;
  • спусковий гачок або кнопка, педаль та ін., за допомогою якої стрілець керує механізмом;
  • проміжні деталі — курок, тяги й важелі.

З ударно-спусковим механізмом зв'язаний запобіжник.

Принцип дії УСМ[ред.ред. код]

Для неавтоматичної зброї[ред.ред. код]

Перед пострілом УСМ переводиться у взведене положення. У цьому положенні:

  • бойова пружина напружена;
  • ударник (або курок) під дією бойової пружини, спирається на шептало своєю поверхнею, яка називається бойовим взводом.

Щоб зробити постріл, стрілок натискає на спусковий гачок, тим самим роз'єднуючи шептало з бойовим взводом. Ударник (курок) під дією бойової пружини спрямовується вперед та завдає бойком удар по капсулі.

Для наступного пострілу стрілок вручну призводить УСМ у взведене положення. Конструкція УСМ не дозволяє зробити спуск при не повністю закритому затворі.

Для автоматичної зброї[ред.ред. код]

AR7. Ударно-спусковий механізм

УСМ більшості зразків автоматичної зброї відрізняється тим, що його взведення відбувається в процесі автоматичної перезарядки зброї. Щоб забезпечити вогонь одиночними пострілами, УСМ забезпечується роз'єднувачем, завдяки якому ударник або курок після пострілу затримується шепталом незалежно від того, натиснуто спусковий гачок чи ні. Щоб зробити такий постріл, необхідно відпустити та знову натиснути спусковий гачок.
Для ведення автоматичного (безперервного) вогню УСМ забезпечує спуск з бойового взводу кожний раз після закриття затвора, поки натиснуто спусковий гачок.

Класифікація УСМ[ред.ред. код]

УСМ може мати окрему бойову пружину або (в автоматичному зброї) використовувати частину енергії зворотної пружини, яка в цьому випадку називається зворотно-бойовою.

УСМ з окремою бойовою пружиною[ред.ред. код]

УСМ з окремою бойовою пружиною підрозділяються на ударникового та куркові.

ударникові

Бойова пружина безпосередньо діє на ударник, приводячи його в поступальний рух. Так влаштовані більшість гвинтівок з ковзаючим затвором, багато самозарядних пістолетів та ін.

куркові

Бойова пружина приводить в обертальний рух курок, який, у свою чергу, завдає удару по задньому кінці ударника (іноді курок може мати і прямолінійний рух). Куркові УСМ широко використовуються в зброї усіх класів. Ударник як самостійна деталь може бути відсутнім, тоді бойок розміщується безпосередньо на курку (в ряді револьверів). Для підвищення безпеки, зазвичай, передбачається запобіжний взвод — фіксація курка шепталом в проміжному положенні, з якого його можна лише поставити на бойовий взвод, але не спустити, або відбій курка — спущений курок відводиться назад, сам встаючи на запобіжний взвод.

УСМ зі зворотно-бойовою пружиною[ред.ред. код]

Зворотно-бойова пружина може передавати енергію ударнику різними способами:

  • через затворну раму, яка наприкінці свого руху вперед завдає удару по задньому кінці ударника, як у багатьох кулеметах, стріляючих з відкритого затвора («із заднього шептала»);
  • безпосередньо, при цьому ударник може бути жорстко закріпленим в затворі та фактично весь затвор являє собою масивний ударник. Це рішення типово для пістолетів-​​кулеметів;
  • через спеціальний важіль (в деяких зразках, наприклад, пістолеті Браунінга зразка 1900 року).

Класифікація за способом взводу[ред.ред. код]

одинарної дії

В УСМ одинарної (англ. Single Action, SA) при натисканні на спусковий гачок відбувається лише спуск попередньо зведеного механізму.

подвійної дії

УСМ подвійної дії, або самовзводний (англ. Double Action, DA) може використовуватися двояко: або так само, як УСМ одинарної дії, або при натисканні на спусковий гачок відбувається спочатку взвод курка (ударника), а потім спуск. УСМ подвійної дії застосовуються переважно в короткоствольній зброї (пістолетах та револьверах). Він значно підвищує оперативність зброї, але негативно впливає на точність стрільби, оскільки зусилля спуску і хід спускового гачка при стрільбі самовзводом відчутно більші, ніж при попередньому взводі. Однак, в автоматичних пістолетах цей недолік проявляється лише при першому пострілі. При наступних УСМ взводиться дією автоматики.

Останнім часом набули поширення УСМ, діючі лише самовзводом (англ. Double Action Only, DAO). Вважається, що зброя з таким механізмом не потребує запобіжника, оскільки постріл може відбутися лише при повному вижиманні спускового гачку, а зниженням точності стрільби в багатьох практичних випадках можна знехтувати.

Ще один варіант взводу УСМ, застосований, наприклад, в пістолетах Глок і Сміт-Вессон «Сігма», — коли бойова пружина перед пострілом зводиться лише частково, а при натисканні на спуск «дожимається».

Приклади типових конструкцій[ред.ред. код]

Гвинтівка Мосіна зразка. 1891/30 р (Росія, СРСР)[ред.ред. код]

Ударник і вита циліндрична бойова пружина розміщені в затворі. Стиснення бойової пружини відбувається при відпиранні затвора; при запиранні — бойовий взвод ударника спирається на шептало. Можна взвести ударник вручну при закритому затворі, для цього необхідно відтягнути назад курок (курком в даному випадку називався наконечник, навинчений на хвостовик ударника). Для постановки на запобіжник, курок потрібно відтягнути назад і повернути проти годинникової стрілки.


Джерела[ред.ред. код]


Щит та меч Це незавершена стаття про зброю.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.