Україна і Європейський Союз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Протягом багатьох років правовою основою відносин між Україною та ЄС є Угода про партнерство та співробітництво від 14 червня 1994 (набула чинності 1 березня 1998 р.). Ця угода започаткувала співробітництво з широкого кола політичних, торговельно-економічних та гуманітарних питань. Крім того, укладено низку галузевих угод та документів міжнародно-правового характеру, згідно з якими здійснюється співробітництво між Україною та ЄС. Україна співпрацює з ЄС в рамках проекту «Східне партнерство», однією з задач котрого є підготовка до вступу України до Європейського Союзу.

В листопаді 2013 року на саміті у Вільнюсі очікувалось підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Однак, 9 листопада в Росії відбулася таємна зустріч президентів Януковича і Путіна, зміст якої залишається невідомим. Після цього українська влада різко змінила риторику і 21 листопада 2013 Кабінет міністрів України вирішив призупинити процес підготовки до підписання угоди з Євросоюзом. Внаслідок цього, по всій Україні роз прийняття України у майбутньому як повноцінного члена.

У жовтні 2005-го року Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу сказав, що майбутнє України «в ЄС». Однак 9-го жовтня 2005-го року Європейська Комісія у новій редакції документа щодо стратегії розвитку зазначила, що виповнення планів розширення (Хорватія і республіки колишньої Югославії) може блокувати можливість вступу України, Білорусі і Молдови. Комісар Оллі Рен сказав, що ЄС має уникнути «занадто великого розширення» наголосивши, що поточний план розширення виглядає цілковито завершеним.[1]

Українські оглядачі виділяють так звану «групу опору» прийняття України до ЄС. Зокрема при укладанні тексту Посиленої Угоди між Україною і ЄС у березні 2007 з нього були виключені згадування про перспективу членства. «Будь-які згадки про перспективу вступу України до Євросоюзу були виключені з проекту посиленої угоди Україна — ЄС через позицію Франції», пише впливове німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung. Позиція Італії залежить від внутрішнього політичного розкладу цієї країни. Так під час передвиборчих перегонів у цій країні уряд Сільвіо Берлусконі давав дипломатичні сигнали, що готовий підтримати євроінтеграційні прагнення України. Його політичний супротивник Романо Проді навпаки заявив, що «перспективи України вступити до ЄС такі самі, як і в Нової Зеландії».[2]

Найстійкішим адвокатом ефективних відносин України з ЄС є провідні політичні сили сусідньої Польщі, члена ЄС з стійкими історичними зв'язками з Україною.

Угода про асоціацію[ред.ред. код]

Докладніше у статті Угода про асоціацію з Європейським Союзом

З метою переведення відносин між Україною та ЄС від формату «партнерства та співробітництва» до «політичної асоціації та економічної інтеграції» наразі ведуться переговори щодо

5 березня 2007 розпочато переговори про укладення нової угоди, яка має замінити Угоду про партнерство та співробітництво. Представники ЄС наполягали на укладанні стратегічних відносин з Україною як з країною сусідом.[3] Під час паризького Саміту Україна-ЄС (вересень 2008) досягнуто компромісного рішення щодо назви цієї угоди як Угоди про асоціацію.

Важливою складовою частиною нової Угоди є створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, яка передбачає максимально глибоку економічну інтеграцію на основі домовленостей, досягнутих під час двосторонніх переговорів з ЄС щодо вступу України до СОТ. Проведено всі раунди переговорів, останній ХХІ раунд відбувся 11 листопада 2011 року.

Порядок денний асоціації Україна — ЄС[ред.ред. код]

16 червня 2009 р. під час засідання Ради з питань співробітництва Україна — ЄС політично схвалено «Порядок денний асоціації Україна — ЄС для підготовки та сприяння імплементації Угоди про асоціацію», який є новим практичним інструментом на заміну Плану дій Україна-ЄС для підготовки Сторін до реалізації Угоди про асоціацію до моменту набуття нею чинності.

Документ підготовлено на принципах:

 • політичної асоціації та економічної інтеграції,
 • спільної участі, спільної відповідальності та спільної оцінки.

Передбачено щорічний перегляд та запровадження механізму моніторингу його реалізації.

Моніторинг того, як Україна виконує свої зобов'язання в рамках Порядку денного асоціації, та оцінку виконання Україною чинного до весни 2009 р.[4] Плану дій Україна — ЄС здійснює як Європейська Комісія, так і українське громадянське суспільство.

Європейська Комісія слідкує за результатами (передусім щодо реалізації реформ) в рамках традиційного щорічного аналізу поступу в межах Європейської політики сусідства — ENP Progress Report[5]. Доповідь за 2009 опублікована англійською[6] та українською[7] мовами.

Українське громадянське експертне середовище здійснювало власну оцінку виконання дійсного в минулому Плану дій Україна — ЄС[8], та проводить оцінку виконання зобов'язань в рамках чинного Порядку денного асоціації. У травні 2010 року в Україні стартував Громадський моніторинг Порядку денного асоціації Україна-ЄС. У 2013 році був оприлюднений моніторинговий звіт щодо прогресу у виконанні зобов'язань у сфері охорони довкілля в рамках Порядку денного асоціації Україна — ЄС та виконання Дорожніх карт Східного партнерства за 2012 рік[9]. На цей час проведено всі 21 раунди переговорів та готується XVII саміт Україна — ЄС, який очікують на 22 листопада 2013 року.Саміт відбувся 28 листопада 2013 року,але обіцяну асоціацію В.Янукович не підписав.

Співробітництво в окремих секторах[ред.ред. код]

Безпека та оборона[ред.ред. код]

Рамки співробітництва між ЄС та Україною у реалізації Європейської політики безпеки та оборони визначають угоди

 • «Про визначення загальної схеми участі України в операціях ЄС з врегулювання криз»
 • «Про процедури безпеки, які стосуються обміну інформацією з обмеженим доступом» (підписані 13 червня 2005 р.).

Україна приєднується до заяв та позицій ЄС з регіональних та міжнародних проблем (станом липень 2009 р. Україна приєдналася до 90% заяв). Порушується питання залучення України на етапі їх підготовки.

Схвалено Робочий план співробітництва між Збройними Силами України та Генеральним секретаріатом Ради ЄС у сфері Європейської політики безпеки та оборони на 2009 рік.

16 жовтня 2008 започатковані перші неформальні зустрічі Міноборони України з Європейським оборонним агентством.

Україна бере участь у поліцейській місії ЄС у Боснії та Герцеговині (п'ять представника від МВС).

Опрацьовується питання участі України у військово-морській операції ЄС «Atalanta», яка розпочата у грудні 2008 р. в рамках Європейської політики безпеки та оборони для боротьби з актами піратства біля узбережжя Сомалі.

Торгівельно-економічне співробітництво[ред.ред. код]

Обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною та ЄС за перший квартал 2009 року, під час всесвітньої економічної кризи, зменшився в порівнянні з аналогічним періодом 2008 на 55,2% та склав 6,32 млрд дол. США, у тому числі:

 • експорт — на 59,5% і склав 2,75 млрд дол. США
 • імпорт — на 52,3% і склав 3,57 млрд дол. США
 • від'ємне для України сальдо — 820 млн дол. США.

Основними статтями українського експорту до ЄС були: чорні метали та вироби з них, енергетичні матеріали, нафта та продукти її перегонки, руди, зернові культури, одяг текстильний, жири та олії тваринного або рослинного походження, деревина і вироби з деревини, електричні машини і устаткування.

Основними статтями імпорту в Україну з ЄС були: котли, машини, апарати і механічні пристрої, наземні транспортні засоби, крім залізничних, електричні машини і устаткування, фармацевтична продукція, полімерні матеріали, пластмаси, енергетичні матеріали, нафта та продукти її перегонки, папір та картон.

Юстиція і внутрішні справи[ред.ред. код]

Докладніше у статті Співробітництво України і ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки

Співробітництво між Україною та ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки здійснюється в рамках Плану дій Україна — ЄС у сфері юстиції, свободи та безпеки (План дій ЮСБ, затверджений у червні 2007 р.) та Плану-графіку його імплементації (затверджений у квітні 2008 р.).

Під час Спільного засідання Підкомітету № 6 Україна — ЄС «Юстиція, свобода та безпека» (12-13 травня 2009) проведено чергову спільну оцінку стану виконання Плану-графіку.

Питання співпраці у сфері ЮВС обговорювалося під час засідання міністрів юстиції та внутрішніх справ у форматі Україна-Трійка ЄС (3 червня 2009).

Енергетика[ред.ред. код]

Докладніше у статті Співробітництво України і ЄС в енергетичній сфері

Співробітництво України з ЄС у сфері енергетики здійснюється відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі, підписаного 1 грудня 2005. Меморандум охоплює такі сфери:

 • Ядерна безпека.
 • Інтеграція ринків електроенергії та газу.
 • Підвищення безпеки енергопостачання та транзиту вуглеводнів.
 • Структурна реформа, підвищення стандартів із техніки безпеки та охорони довкілля у вугільній галузі.
 • Енергоефективність.

З метою оцінки стану виконання Меморандуму сторонами щороку схвалюється відповідний звіт. Третій спільний звіт щодо імплементації Меморандуму було схвалено на Саміті Україна — ЄС у вересні 2008 р.

Охорона довкілля[ред.ред. код]

Докладніше у статті Співробітництво України і ЄС у сфері охорони довкілля

Співробітництво України і Європейського Союзу у сфері охорони навколишнього природного середовища є важливим чинником у двосторонніх відносинах України і ЄС і здійснюється за кількома актуальними для обох сторін напрямками:

 1. Створення Регіонального екологічного центру України
 2. Отримання бюджетної підтримки в сектор охорони довкілля
 3. Співробітництво з Європейською агенцією довкілля
 4. Зміна клімату

Транспорт[ред.ред. код]

Докладніше у статті Співробітництво України і ЄС у галузі транспорту

Пріоритетними напрямками співробітництва України та ЄС у галузі транспорту є:

 • розвиток транспортної інфраструктури України та її інтеграції до загальноєвропейської транспортної системи;
 • підвищення рівня безпеки на транспорті та адаптація відповідного національного законодавства із залученням проекту ЄК TWINNING;
 • модернізація та оновлення основних фондів і рухомого складу транспорту;
 • створення Спільного авіаційного простору між Україною та ЄС.

Хроніка відносин[ред.ред. код]

Представництво ЄС в Києві

початок роботи щодо запровадження зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.

 • 2001 — Четвертий саміт Україна — ЄС (Ялта).
 • 2002 — П'ятий саміт Україна—ЄС (Копенгаген).
 • У квітні 2004-го року на саміті Україна-ЄС євро-очікування України були підірвані у зв'язку з неотриманням статусу країни з ринковою економікою від ради міністрів ЄС. Однак це сталося до Помаранчевої революції.
 • 2005 — Рада Європейського Союзу надала Україні статус країни із ринковою економікою, черговий саміт.
 • 2006 — саміт ЄС-Україна, Хельсінкі.
 • 2007 — саміт ЄС-Україна, Київ.
 • 5 березня 2007 — розпочато переговори про укладення нової посиленої угоди на заміну Угоди про партнерство та співробітництво.
 • 2008 — Набуття чинності угодами про спрощення візового режиму та реадмісію між Україною та ЄС, саміт ЄС-Україна (Евіан).
 • Вересень 2008 — під час паризького Саміту Україна-ЄС досягнуто компромісне рішення щодо назви нової посиленої угоди як Угоди про асоціацію.
 • 7 травня 2009 — Україна стала учасницею ініціативи ЄС «Східне партнерство»
 • 16 червня 2009 — під час засідання Ради з питань співробітництва Україна — ЄС політично схвалено «Порядок денний асоціації Україна — ЄС».
 • 25 лютого 2010  — Європарламент схвалив резолюцію про ситуацію в Україні в якій, зокрема, визнається право України на приєднання до ЄС. Також Єврокомісії надається мандат задля роботи над «дорожньою картою» безвізових подорожей між Україною та країнами ЄС[10].
 • 2011 — саміт ЄС-Україна, Київ.
 • 2013 — саміт ЄС-Україна, Брюссель. На саміті було ухвалено спільну заяву, в якій зазначено, що Україна «рішуче налаштована виконувати» передумови ЄС для того, щоб сторони змогли підписати Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі.
 • 21 листопада 2013 Кабінет міністрів України вирішив призупинити процес підготовки до підписання УА з Євросоюзом, внаслідок цього по всій території країні виникли масові демонстрації, проти призупинення процесу євроінтеграції[11][12]. 24 листопада у Києві відбулась масова акція протесту, в якій прийняло участь понад мільйон людей[13].
 • 21 березня 2014 року у Брюсселі було підписано політичну частину Угоди про асоціацію з ЄС за участі українського прем'єр-міністра Арсенія Яценюка.

Громадська думка[ред.ред. код]

Дата Iнтеграція Агентство
в ЄС в МС Статус-кво
2008.01 63 % - BBC News[14]
2009.06 34 % - European Council on Foreign Relations[15]
2010.05 53 % - GfK[16]
2011.11 42 % 40 % Международный республиканский институт[17]
2011.11 45 % 34 % Центр Разумкова[18]
2011.12 40 % 33 % Демократические инициативы[19]
2012.08 32 % 42 % Международный республиканский институт[20]
2012.12 48 % 32 % Демократические инициативы[21]
2013.03 50 % 37 % Соціологічнна група «Рейтинг»[22]
2013.06 59 % 24 % ИФАК[23]
2013.10 53 % 34 % Соціологічнна група «Рейтинг»[24]
2013.11 39 % 37 % КМІС[25]
2013.12 46 % 36 % R&B Group[26]
2013.12 47 % 36 % Демократические инициативы[27]
2013.12 43 % 30 % 20 % R&B Group[28]
2014.01 38 % 29 % 25 % Социополис[29]
2014.02 41 % 36 % Международный республиканский институт[30]
2014.02 47 % 38 % Социс[31]
2014.03 62 % 38 % Социс[32]
2014.03 50 % 27 % ГФК Юкрейн[33]
2014.03 53 % 28 % Международный республиканский институт[34]

Різні шари і соціальні групи населення України виголошують неоднозначну позицію щодо наміру інтеграції в ЄС, проте згідно соціологічних опитувань більшість населення (53%) виступає за приєднання до Європейського Союзу[35]. Зараз йде полеміка в рамках цього питання серед фахівців (конференції, зустрічі). Відчувається культурологічний розкол в громадській думці, спровокований, в основному поверхневими знаннями історії ЄС та пропогандою РФ. Багато відеоблогерів і публічних діячів висловлюють свою думку у всесвітній павутині.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. EUobserver article (subscription only)
 2. http://www.zib.com.ua/article/1174400866371
 3. EurAktiv: EU und Ukraine beginnen Kooperationsgespräche 6. März 2007 (нім.)
 4. http://comeuroint.rada.gov.ua/komevroint/control/uk/publish/article;jsessionid=21526906B4EDDAF45A6B4700C6F891C7?art_id=50438&cat_id=47123
 5. http://ec.europa.eu/world/enp/documents_en.htm#3
 6. http://ec.europa.eu/world/enp/pdf/progress2010/sec10_524_en.pdf
 7. http://ec.europa.eu/delegations/ukraine/documents/press_releases/report_enp_2009_ukraine_uk.doc
 8. Оцінка виконання Плану дій Україна-ЄС: довкілля та сталий розвиток / Під ред. Н. Андрусевич. Львів. 2009. 104 с.
 9. Оцінка екологічної складової двостороннього співробітництва між Україною та ЄС / Під ред. Андрусевич Н. — Львів. — 2013–202 с.
 10. http://eunews.unian.net/ukr/detail/192959
 11. Кабмин Украины поручил создать трехстороннюю комиссию с ЕС и РФ
 12. Україною покотилася хвиля євромайданів
 13. У центрі Києва вже зібралися більше 100 тисяч людей, які хочуть в Європу
 14. https://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine%E2%80%93European_Union_relations#Popular_support_to_EU_integration_of_Ukraine_in_European_Union
 15. http://euobserver.com/foreign/28676
 16. http://www.kyivpost.com/news/nation/detail/66442/
 17. http://24tv.ua/home/showSingleNews.do?v_es_hotyat_53_ukraintsev_v_tamozhenniy_soyuz__28&objectId=429597&lang=ru
 18. http://www.kyivpost.com/news/nation/detail/118961/
 19. http://www.kyivpost.com/news/nation/detail/119037/
 20. http://24tv.ua/home/showSingleNews.do?v_es_hotyat_53_ukraintsev_v_tamozhenniy_soyuz__28&objectId=429597&lang=ru
 21. http://www.kyivpost.com/content/ukraine/poll-almost-half-of-ukrainians-back-ukraines-accession-to-eu-318650.html
 22. http://www.ratinggroup.com.ua/en/products/politic/data/entry/14059/
 23. http://www.dw.de/ukraine-eu-support-up-again/a-16924061
 24. http://www.pravda.com.ua/news/2013/10/16/7000106/
 25. http://kiis.com.ua/?lang=eng&cat=reports&id=204&page=2
 26. „ЕВРОМАЙДАН — 2013“ — R&B Group
 27. Опитування / 2013 / 2013-й: політичні підсумки і прогнози (загальнонаціональне й експертне опитування) — Фонд „Демократичні ініціативи“
 28. Oценка социально-политической ситуации в Украине. Декабрь 2013 г — R&B Group
 29. Оценка жителями Украины социально-политической ситуации в стране по состоянию на январь 2014 года
 30. http://24tv.ua/home/showSingleNews.do?v_es_hotyat_53_ukraintsev_v_tamozhenniy_soyuz__28&objectId=429597&lang=ru
 31. Почти половина украинцев не поддерживает «майдан». Результаты опроса. Политика. Информационно-аналитический портал Inpress.ua
 32. Более 60 % украинцев хотят присоединения страны к ЕС (опрос)
 33. Опрос об отношении украинцев к ЕС, НАТО, Росии (опрос)
 34. http://24tv.ua/home/showSingleNews.do?v_es_hotyat_53_ukraintsev_v_tamozhenniy_soyuz__28&objectId=429597&lang=ru
 35. За останні три роки українці все менше хочуть до Росії

Посилання[ред.ред. код]