Українська баскетбольна суперліга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Українська суперліга
Засновано 1992
Реорганізовано 2009
Країна Україна Україна
Конфедерація ФІБА Європа
Деталі турніру
Рівень в ієрархії 1
Кількість команд 14
Внутрішній кубок Кубок Суперліги
Міжнародні турніри Євроліга
Єврокубок
Євровиклик
Переможці
Поточний чемпіон Будівельник
(восьма перемога)
Найбільше перемог «Будівельник»
(8 перемог)
Сайт Офіційний сайт
Basketball current event.svg Поточний сезон

Украї́нська баскетбо́льна суперл́іга — офіційний чемпіонат України з баскетболу, що проводиться з 1991 року.

Історія[ред.ред. код]

Починаючи з 1991 року, одразу після розпаду СРСР, в Україні проводиться власний чемпіонат з баскетболу. Першим чемпіоном країни став столичний «Будівельник», що здавна вважався найсильнішою українською командою. Гегемонія київського клубу розтягнулася на шість сезонів, протягом котрих конкуренти фактично не могли нічого протиставити «Будівельнику». Ця гонка за лідером призвела і до появи перших легіонерів в українських командах — починаючи з середини 90-х років Суперліга ставала все привабливішою для американських і балканських гравців, щоправда, досить невисокого рівня. Наприкінці століття, пріоритети в Суперлізі змінилися — серйозні фінансові проблеми, що спіткали столичні клуби «Будівельник» і «Денді-Баскет», вивели їх з рангу фаворитів, натомість, на їх місце прийшли одеська БІПА-Мода, маріупольський «Азовмаш» та новоутворений БК «Київ». Саме під знаком протистояння двох останніх клубів пройшло майже ціле перше десятиріччя 2000-х років. Враховуючи, що в команди стали вкладатися досить солідні кошти, зростав і рівень легіонерів, котрі приїздили в українські клуби — відповідно, ті ж «Азовмаш» і БК «Київ» вже мали змогу заявити про себе на європейській арені — в період з 2005 по 2007 роки силами маріупольського та київського клубів Україна мала постійне представництво в «Фіналі чотирьох» Єврокубку ФІБА. Починаючи з 2007 року кращі клуби Суперліги виступають в європейських турнірах під егідою УЛЄБ. В той же час, гравці, що виросли на теренах Суперліги, поповнювали клуби Старого та Нового світу. Серед таких — Віталій Потапенко, Станіслав Медведенко, Леонід Яйло, Григорій Хижняк, Олександр Лохманчук, Олексій Печеров, Сергій Ліщук, Сергій Гладир.

Розкол в українському чемпіонаті[ред.ред. код]

2008 року засилля легіонерів в провідних клубах України та фактична відсутність конкуренції на тлі гегемонії маріупольського «Азовмашу» й БК «Київ» призвели до кризи в українському баскетболі. Не досягши консенсусу з Федерацією баскетболу в методах вирішення нагальних питань, частина клубів відокремилася від Суперліги, створивши власний альтернативний чемпіонат УБЛ, за участю 10 команд, включаючи імениті «Будівельник» й БК «Одеса». В той же час, в офіційному чемпіонаті залишилося лише 8 клубів. Фактично, сезон 2008/09, в котрому кожна з двох ліг діяла окремо, й за власними правилами, не приніс великого зрушення в розвитку українського баскетболу, хоча й допоміг вийти з тіні кільком раніше мало відомим командам. Фінансова криза, що накрила європейський баскетбол в 2009 році, змусила ворогуючі сторони шукати примирення, й вже у сезоні 2009/10 чемпіонат України об'єднав 15 найсильніших команд.

Склад Ліги у сезоні 2013–2014[ред.ред. код]

Формула проведення[ред.ред. код]

В сезоні 2012/13 в Суперлізі грають 14 клубів. Регулярний чемпіонат проходить в три кола, після чого починається серія плей-офф, куди потрапляють 8 найсильніших клубів. Серії плей-офф всіх стадій проходять до 4 перемог.

  • Максимальна кількість легіонерів в заявці команди на матч — 6 гравців.
  • Максимальний бюджет клубу на сезон складає $2,5 млн

Переможці[ред.ред. код]

Рік Переможець Срібло Бронза
2013 Будівельник Азовмаш Ферро-ЗНТУ
2012 БК Донецьк Азовмаш Ферро-ЗНТУ
2011 Будівельник БК Донецьк Говерла
2010 Азовмаш Будівельник Ферро-ЗНТУ
2009 Азовмаш БК Донецьк БК Хімік
2008 Азовмаш БК Київ БК Хімік
2007 Азовмаш БК Київ БК Хімік
2006 Азовмаш БК Київ БК Хімік
2005 БК Київ Азовмаш БК Хімік
2004 Азовмаш БК Київ БК Одеса
2003 Азовмаш БК Одеса БК Київ
2002 БК Одеса БК Київ Азовмаш
2001 БК Одеса БК Київ Азовмаш
2000 БК Київ БК Одеса ЦСКА Київ
1999 СКА БІПА-Мода ЦСКА Київ Будівельник
1998 СКА БІПА-Мода Будівельник СК Миколаїв
1997 Будівельник СКА БИПА-Мода Київ-Баскет
1996 Будівельник Шахтар Донецьк Київ-Баскет
1995 Будівельник Київ-Баскет Шахтар Донецьк
1994 Будівельник Київ-Баскет СКА БИПА-Мода
1993 Будівельник СКА Київ НКІ Миколаїв
1992 Будівельник НКІ Миколаїв Спартак Луганськ

Посилання[ред.ред. код]