Українська медична стоматологічна академія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вищий державний навчальний заклад України «Українська медична стоматологічна академія»
ВДНЗУ «УМСА»
Логотип УМСА.jpg
Ukrainian Medical Dental Academy (01).JPG
Девіз лат. Ne discere cessa

укр. Не припиняй вчитися

Заснований 1921
Акредитація IV рівня
Ректор Ждан В’ячеслав Миколайович
Студентів понад 3,5 тис.
Доктори 84
Професорів 74
Доцентів 177
Приналежність Міністерство охорони здоров'я України
Адреса 36024, Україна, м. Полтава, вул. Шевченка, 23
Сайт http://www.umsa.edu.ua
Ukrainian Medical Dental Academy (02).JPG

«Українська медична стоматологічна академія» — вищий державний навчальний заклад України, провідний державний ВНЗ із підготовки лікарів, зокрема лікарів-стоматологів. Розташований заклад у м. Полтава.

Загальна інформація[ред.ред. код]

Академія розпочала свою діяльність у 1921 році з одонтологічного факультету Харківської медичної академії. У 1967 році інститут переведений до міста Полтави і перейменований у Полтавський медичний стоматологічний інститут. У 1994 році Полтавський медичний стоматологічний інститут отримав найвищий IV рівень акредитації та статус Української медичної стоматологічної академії. У 2004 році IV акредитаційний рівень було підтверджено.

Нині в академії навчається понад 3,5 тис. студентів, з яких близько 1 тис. — іноземці з понад 40 країн світу.

Навчання іноземців[ред.ред. код]

З метою підвищення якості медичної підготовки фахівців із числа іноземних громадян в академії у 1992 р. було створено факультет по роботі з іноземними студентами. Нині в академії навчаються 874 іноземці із 42 країн світу (Палестини, Іраку, Ірану, Сирії, Марокко, Алжиру, Йорданії, Пакистану, Лівії, Росії, Туркменістану та ін.). Їм гарантовані всі права та свободи, що передбачені чинним законодавством України. Навчання іноземних громадян проводиться згідно з навчальними планами та програмами Міністерства освіти і науки та МОЗ України. Іноземні студенти на рівних правах зі студентами – громадянами України користуються навчальними аудиторіями, читальними залами та бібліотекою, спортивними спорудами, їм також виділені приміщення для проведення культурних, релігійних заходів та зборів земляцтв. Учбовий процес забезпечують викладачі, що мають спеціальну підготовку і великий досвід роботи з іноземними громадянами на початкових етапах їх навчання. Після закінчення академії іноземні студенти отримують дипломи міжнародного зразка. У 1997р. у складі деканату було створене підготовче відділення для іноземних громадян. Слухачі підготовчого відділення вивчають російську мову, науковий стиль мовлення, математику, фізику, хімію, біологію, інформатику, країнознавство. В цілому робота підготовчого відділення спрямована на адаптацію іноземних громадян до життя і навчання в Україні та знайомство з культурою і традиціями українського народу. Зростаючої тенденції набуває подальше післядипломне навчання випускників академії у клінічній ординатурі й аспірантурі.

Структура[ред.ред. код]

У структурі академії діє 52 кафедри, дев'ять із них — опорні. Лікувально-консультативна робота проводиться на 36 клінічних кафедрах академії, розташованих в найкращих обласних та міських лікувальних закладах Полтави. Академія проводить підготовку спеціалістів за фахом: стоматологія (8.110106, термін навчання 5 років), лікувальна справа (8.110101, термін навчання 6 років), педіатрія (7.110104, термін навчання 6 років), сестринська справа (5.110102, термін навчання 2 роки на базі повної загальної середньої освіти), стоматологія ортопедична (5.110109, термін навчання 2 роки на базі повної загальної середньої освіти), фармація (5.110201).

Форма навчання в академії денна та з неповним навчальним днем (вечірнє навчання).

 • Факультети:
  • стоматологічний факультет;
  • медичний факультет №1 (лікувальний);
  • медичний факультет № 2 (педіатричний);
  • факультет підготовки іноземних студентів;
  • факультет післядипломної освіти.

Також функціонує відділення довузівської підготовки, підготовче відділення для іноземних громадян та, створений на базі УМСА, медичний коледж, який готує бакалаврів та молодших спеціалістів.

Науковий потенціал[ред.ред. код]

Науковий потенціал УМСА — 84 докторів наук, 352 кандидати наук, 74 професорів, 177 доцентів, 2 Лауреати Державної премії України, 6 Заслужених діячів науки і техніки України, 4 Заслужених лікарів України.

Із 1999 по 2010 роки в академії видано понад 700 навчально-методичних посібників різної наукової тематики. Тільки за останній рік отримано 106 патентів України та Росії. Сформувалися і діють сім наукових шкіл: оперативної хірургії та топографічної анатомії; нормальної фізіології; хірургічної стоматології; біологічної хімії; патологічної анатомії; терапевтичної стоматології; клінічної та експериментальної фармакології.

Корпуси та кампуси[ред.ред. код]

Академія має на балансі 16 будівель, із них: 5 навчальних корпусів, 4 гуртожитки; господарчий корпус, віварій, ангари, бібліотека, читальні зали, спортивно-оздоровчий комплекс, їдальня, кафе, оздоровчо-спортивний табір.

Ректори[ред.ред. код]

 • проф. Ю.М. Гофунт (1921-1930);
 • проф. М.В. Нежданов (1931-1933);
 • доц. С.З. Ткаченко (1933-1936);
 • проф. Г.А. Личман (1936-1942);
 • проф. П.В. Власенко (1944-1953);
 • доц. П.С. Воронянський (1953-1964);
 • проф. Н.Д. Лісова (1964-1974);
 • проф.. В.О. Дельва (1974-1987);
 • проф. М.С. Скрипніков (1987-2003);
 • проф. В.М. Ждан (з 2003 року)

Почесні доктори та випускники[ред.ред. код]

 • Скрипніков М.С. (1936-2010) – ректор академії (1987-2003), доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, видатний вчений-морфолог. Під його керівництвом створена сучасна наукова морфологічна школа, пріоритетами якої є: хірургічна анатомія та морфо-функціональна характеристика судинної системи і іннерваційного апарату деяких органів людини та тварин у нормі, патології та експериментів; пластична та реконструктивна хірургія; створення нових препаратів та шовного хірургічного матеріалу, морфологічне обґрунтування його використання при операціях на різних органах в експерименті та клініці. Нагороджений іменним дипломом та срібною медаллю «За досягнення XX століття в галузі медицини», Почесною Відзнакою Президента України (1996), Відзнакою Президента України – орденом «За заслуги» II ступеня (1999).
 • Ждан В.М. (1960) – ректор академії (з 2003), професор, доктор медичних наук, академік Української академії наук, заслужений лікар України.
 • Баштан В.П. (1953) – доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України. Основне коло наукових та клінічних інтересів – онкологія грудної та черевної порожнин, гнійна хірургічна інфекція, організація онкологічної допомоги.
 • Скрипнікова Т.П. (1940) – кандидат медичних наук, професор, заслужений лікар України. Видатний учений в галузі терапевтичної стоматології.
 • Радлінський С.В. (1956) – заслужений лікар України, доцент. Спеціалізується на прямій естетичній реставрації зубів, автор біоміметичного принципу реставрації зубів.
 • Рубаненко В.В. (1936) – кандидат медичних наук, професор, заслужений лікар України. Видатний учений в області ортопедичної стоматології – займається проблемою функціональної патології зубо-щелепної системи і розробкою способів раціонального протезування.
 • Шиян Є.Г. (1947) – кандидат медичних наук, доцент, заслужений винахідник та раціоналізатор України. Працює в галузі ортопедичної стоматології.
 • Бобирьов В.М. (1950) – доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, відмінник освіти України. Видатний учений в області вивчення молекулярних механізмів дії біологічно активних речовин рослинного походження, що розробляються як радіопротекторні засоби, які можуть застосовуватися для лікування й профілактики наслідків Чорнобильської катастрофи.
 • Безшапочний С.Б. (1946) – доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України. Напрямок науково-практичної діяльності – пластична хірургія обличчя, мікози при ЛОР-патологіях.
 • Ковальов Є.В. (1938) – доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України. В наслідок його науково-дослідної робот отримані оригінальні дані з морфології та електронної мікроскопії пульпи зубів людини в нормі та при пародонтиті. Розроблена нова методика всебічного вивчення структури тканин пародонту та вперше в Україні та закордоном отримані дані щодо структурної перебудови судин мікроструктурного русла пародонту в нормі в віковому аспекті та при хронічному генералізованому пародонтиті. На основі скануючої електронної мікроскопії вперше отримані оригінальні дані по структурі ороговіваючого епітелію ясен людини в нормі і при пародонтиті.
 • Бобирьова Л. Є. – доктор медичних наук, професор, лауреат Державної премії України, лікар-ендокринолог вищої категорії.
 • Кайдашев І.П. (1969) – доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України. Наукові інтереси: проблема апоптозу, генетичні аспекти артеріальної гіпертонії та обґрунтування патогенетичного диференційного лікування АГ; проблеми алергології та імунології.
 • Міщенко В.П. (1940) – доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України. Пріоритети та напрямки науково-практичної діяльності: створення нових методів діагностик порушень згортання крові та фібринолізу, вивчення нових принципів регуляції захисних систем крові – згортальної, фібринолітичної, антиоксидантної, імунологічної; розробка методів патогенетичної терапії порушень згуртування крові, антиоксидантного та імунного статусу організму; вивчення екологічно несприятливих чинників оточуючого середовища та проблем здорового способу життя.
 • Грицай Н.М. (1953) – доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України. Пріоритетні напрямки науково-практичної діяльності: проведення до клінічних випробувань та вивчення основних механізмів дії нових лікарських засобів, видобутих з тваринної сировини для лікування аутоімунних, травматичних та онкологічних захворювань; вивчення механізмів судинної патології головного мозку у ліквідаторів аварії на ЧАЕС; сучасні методи лікування.
 • Шепітько В.І.(1950) – доктор медичних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Напрямки діяльності: трансплантація ембріофетоплацентарної тканини, стовбурових клітин при різних патологіях.
 • Борисова З.О. (1943) – кандидат медичних наук, доцент, лікар-кардіолог вищої категорії, заслужений працівник охорони здоров’я.

Відзнаки[ред.ред. код]

Академія нагороджена двома срібними та бронзовою медалями міжнародних виставок навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні — 2001, 2002, 2004».

У червні 2003 року академія взяла участь у рейтингу вищих закладів освіти України «Софія Київська».

За активну роботу з підвищення якості сучасної освіти Українська медична стоматологічна академія нагороджена Дипломом рейтингу вищих закладів освіти.

У номінації «Якість третього тисячоліття» академія нагороджена срібною стелою та дипломом Міжнародного Академічного Рейтингу популярності «Золота Фортуна».

Посилання[ред.ред. код]