Утиліта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Утиліта (англ. Utility program, utility) — сервісна програма, що допомагає керувати файлами, отримувати інформацію про комп'ютер, діагностувати й усувати проблеми, забезпечувати ефективну роботу системи. Утиліти — сервісні програми, що розширюють можливості ОС.

Утилі́тапрограмуванні) — невеличка прикладна програма.

Утиліти обслуговування системи[ред.ред. код]

До УОС відносяться всі види сервісних програм, такі як утиліти для: дефрагментації, перевірки і виправленню структури розділів жорсткого диска, виправленню системних помилок, тонкого налаштуванню системи і т. д..

Оскільки типовий набір необхідних УСО приблизно однаковий для всіх користувачів ПК, то великого поширення набули заздалегідь зібрані пакети утиліт, найяскравішим прикладом яких може послужити пакет від компанії Norton Utilities (що входить в Norton System Works).

Основні типи УОС[ред.ред. код]

Дефрагментатори[ред.ред. код]

Дефрагментатори перевіряють міру фрагментації файлів і вільного простору на доступних системі розділах логічних накопичувачів, усувають (знижують) її — дефрагментують, а також можуть переміщувати файли для розташування в порядку, що забезпечує оптимальний час доступу (мінімальний — для часто використовуваних файлів за рахунок більшого — для рідко використовуваних).

Утиліти з контролю помилок і пошкоджень структури розділів та SMART-ревізори[ред.ред. код]

Ці утиліти перевіряють на наявність помилок файлову систему, і пристрій зберігання даних (жорсткий диск, пристрій на основі Flash-пам'яті, дискету). Також можуть звертатися до SMART-модулю жорсткого диска для контролю його службової інформації.

До них відносяться: Для UNIX-подібних ОС

 • fsck (входить в утиліти для файлових систем в GNU/Linux)

Для Microsoft Windows і Windows NT

 • Norton Disk Doctor (частина Norton Utilities, що входять у свою чергу в Norton System Works від Symantec Corporation)

Утиліти контролю цілісності системи[ред.ред. код]

Сканують конфігураційні файли, символьні посилання і/або ярлики з метою пошуку некорректних записів, а також видалених або переміщених файлів.

Для Microsoft Windows і Windows NT

Для UNIX-подібних ОС

Утиліти розширення функціональності[ред.ред. код]

Розширюють функціональність існуючих прикладних або системних засобів, наприклад, утиліти автоматизації і конвертації медіа-тегів (ID3 у MP3, Коментарі Vorbis у Ogg), безпечного (безповоротного) видалення файлів, утиліти конвертації файлів різних форматів, утиліти системного менеджменту.

Основні види утиліт розширення функціональності[ред.ред. код]

Утиліти-конвертери[ред.ред. код]

Займаються конвертацією файлів, що відносяться до одного типу даних, але в різних форматах: аудіо, відео, графічні, конструкторські, модельні, програмні файли.

До них відносяться:

 • Конвертери програмного коду, що перетворюють вихідні тексти з однієї мови програмування або його реалізації (наприклад Borland C++ → Microsoft Visual C++) на іншу.
 • Конвертери мультимедійних файлів, що займаються перекодуванням закодованих у одному з відомих кодеків мультимедійні дані за допомогою іншого кодека, а також (залежно від утиліти), що міняють роздільну здатність, глибину кодування і інші параметри мультимедійного потоку.
 • Конвертери графічних файлів, що перетворюють між собою різні графічні формати, а також виділяючі зображення з відеопотоку.

Утиліти — редактори мета-інформації[ред.ред. код]

Займаються збором, записом і редагуванням мета-інформації файлів, такої як: вміст тегів мультимедійних файлів, інформація про медіавміст, дані EXIF тегів цифрових зображень і тому подібне. Зазвичай входять до складу так званої медіа-бібліотеки.

Утиліти резервного копіювання[ред.ред. код]

 • AzovSky Version Safe

Утиліти системного менеджменту[ред.ред. код]

Займаються розширеним управлінням системою, таким як: робота з розділами дисків, перепрограмування (перепрошивка) пам'яті BIOS, установка розширених апаратних налаштувань апаратного забезпечення.

До них відносяться:

 • У ОС Windows NT 4— 5.1 більшість утиліт системного менеджменту згрупована в Windows Management Console що викликається пунктом «Управління комп'ютером» контекстного меню значка «Мій комп'ютер»
 • Утиліти по роботі розділами диска:

Microsoft fdisk — утиліта по роботі з розділами диска, частина ОС Microsoft Windows. Linux fdisk — консольне застосування для роботи з розділами диска під ОС на ядрі Linux Disk Druid — утиліта по роботі з розділами диска під ОС GNU/Linux з графічним призначеним для користувача інтерфейсом. mdadm — утиліта GNU/Linux для управління RAID масивами (Linux Software Raid) PartitionMagic — утиліта для роботи з розділами диска під ОС Windows або DOS з графічним призначеним для користувача інтерфейсом. Оснащення «Управління дисками» Windows Management Console.

Утиліти тонкого налаштування[ред.ред. код]

Займаються тонким (розширеним) налаштуванням існуючих програм або ОС.

До них відносяться:

 • Reg Organizer
 • Xteq-dotec X-Setup
 • OnTrack WinCustomizer

Інформаційні утиліти[ред.ред. код]

Включають монітори, бенчмарки, і утиліти загальної (статичною) інформації.


Як правило використовується для прискорення розробки програмних продуктів:

 •  — генерації коду програми (див. lex, yacc)
 •  — автоматичної компіляції програми (див. make)
 •  — прекомпіляції, або попередньої обробки коду програми
 •  — генерування документації (див. perldoc, xmldoc, phpdoc)